Menu
TOPZINE.cz
Technologie

Hoblovka s protahem je základ dílny. Jak vybrat správný model?

Hoblovka s protahem je stroj, který by neměl chybět v žádné dílně, kde se pracuje se dřevem. Pokud ji právě sháníte, ale nevíte si rady s výběrem, nechte si poradit. V tomto článku najdete základní rady a doporučení.

Hobby, nebo profi?

Při výběru hoblovky platí obdobná pravidla jako u jiných strojů. Klíčovou roli hraje způsob využití, přičemž platí, že zařízení v cenové relaci do cca deseti tisíc korun jsou vymezena pro hobby použití. Tyto stroje bývají lehčí a obvykle mají kolečka, díky kterým se mohou snadno přesouvat tam z místa na místo.

Pokud však sháníte houževnatější mašinu, která zvládne velké (každodenní) vytížení, zaměřte svou pozornost na hoblovky k profesionálnímu použití. Jsou těžší, větší a robustnější.

Příkon

Prvním parametrem, na který byste měli brát zřetel, je příkon. S měkkým dřevem a obecně menšími kusy dřeva si poradí i základní modely s příkonem kolem 1200 W. Sortiment poloprofesionálních a profesionálních hoblovek disponuje příkonem od 2 kW.

Otáčky

Stejně jako v případě pásové pily a dalších strojů jsou i při hledání ideální hoblovky jedním z hlavních vodítek otáčky. Zde platí jednoduché pravidlo: více otáček znamená větší porci výkonu. Počet otáček se odvíjí od velikosti válců, proto mají menší hobby a poloprofesionální zařízení vyšší počet otáček než profi stacionární hoblovky.

Úběr materiálu

Zajímat by vás měla také metrika, která udává, kolik materiálu hoblovka ubere na jeden protah. Většina kvalitních strojů nabízí možnost přesného nastavení v určitém rozsahu (profi hoblovky mají větší maximální hloubku řezu než hobby modely).

Výška protahu a šířka záběru

Zatímco výška protahu udává maximální možnou výšku materiálu, šířka záběru říká, jak může být materiál široký. Měli byste si proto předem ujasnit, jak velká prkna či laťky budete hoblovkou pracovávat.

Je to snad vše? Určitě byste měli zohlednit také příslušenství – především počet hoblovacích nožů a přítomnost prvků, které zpřesňují a usnadňují práci. Jako velmi praktický se jeví například digitální odečet. A samozřejmě by neměl chybět odsavač odpadu.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Hoblovka s protahem je základ dílny. Jak vybrat správný model?