×
TOPZINE.cz

Hloubková kontrola Vysokých škol v ČR!

studentiKontrola se bude provádět na všech vysokých školách v ČR. Jde hlavně o kontrolu délky studia absolventů škol. Smyslem kontroly je odhalení udělení diplomu při zkrácené době studia.

Rychlostudenti, Zdroj: Časopis Akademik při VŠB-Technická universita Ostrava
Rychlostudenti, Zdroj: Časopis Akademik při VŠB-Technická universita Ostrava

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT) se chystá prověřit dobu studia všech absolventů vysokých škol prostřednictvím matriky studentů. Do kontroly budou zahrnuti všichni studenti, kteří absolvovali po roce 2000. Kontrola proběhne nejprve na právnických fakultách, poté na ostatních fakultách veřejných škol. Poslední částí kontroly budou i soukromé vysoké školy.

Pro tuto kontrolu absolventů a jejich doby studia se podnětem stala aféra na Právnické fakultě na Západočeské univerzitě v Plzni. Vyučující občanského práva pan Kavka se dopustil nekalého jednání. Nechal svázat rok starou disertační práci v knihařství Rak. V té době byla v knihovně univerzity disertační práce vedena jako nezvěstná. Tato práce se však zdála knihařství Rak podezřelá a nahlásili tuto skutečnost na Ministerstvo školství. Kavka patřil k těm studentům, kteří vysokoškolský titul zvládli za 8 měsíců. Klasická doba studia je však tři roky při doktorském studiu.

„Musíme zabránit tomu, aby se o našich vysokých školách v zahraničí říkalo, že vybraným jedincům umožňují studium ve zvláštním, zrychleném režimu. Jde o dobré jméno našeho školství. Musíme provést hloubkovou kontrolu,“ konstatovala ministryně Kopicová.

Právě takovéto rychlostudenty se bude snažit kontrola na vysokých školách vypátrat. V případě, že objeví nekalé jednání studentů, přistoupí k řešení situace. V takovém případě požádá MŠMT o spolupráci rektora fakulty, který by měl prověřit okolnosti studia studenta. V případě pozitivního potvrzení bude informována policie a budou podniknuty kroky k odebrání diplomu.

Pokud bude zapotřebí prověřit celou fakultu jako celek, který je podezřelý z pochybení, nastoupí hodnocení a prověření nezávislou organizací. V tomto případě se jedná o Akreditační komisi, která provede hodnocení instituce.

„Po plzeňské aféře se chceme zaměřit na dva problémy. Udělování malých doktorátů a expanze poboček, které si vysoké školy vytvářejí,“ sdělila v rozhovoru pro MF Dnes Vladimíra Dvořáková z Akreditační komise Ministerstva školství ČR.

Jak se Vám líbil tento článek?

Jak se Vám líbil tento článek?


Diskuse

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..