Menu
TOPZINE.cz
Architektura a stavitelství

Hliníková okna jako více než důstojný konkurent plastu a dřeva. Proč dát tomuto materiálu šanci?

Jsou hliníková okna tou pravou volbou pro váš byt či dům? Ačkoliv většině českých oken dnes vládne plast či dřevo, existuje celá řada důvodů, které hovoří právě ve prospěch tohoto okenního materiálu, na který sází i firma Aluprof Česká republika – zde jsou.

Hliníková okna jsou cenově střední cestou

Okna z kvalitního dřeva jsou pro většinu průměrných domů a bytů bez zvláštního historického či estetického významu zpravidla nadbytečným výdajem, nehledě k tomu, že vyžadují více péče a údržby.

Proto dnes takřka u všech novostaveb i rekonstrukcí dominují okna plastová jakožto levná a masová varianta. Plast je zároveň velice odolný a má dobré izolační vlastnosti. Jeho popularita je jistě opodstatněná.

Co do životnosti se ale o něco dražšímu hliníku zkrátka rovnat nemůže – téměř jistě budete měnit plastové okno dříve, než hliníkové, což poněkud ubírá na kráse jeho počáteční levné ceně.

Z tohoto hlediska se tak hliník mění v pomyslné zlato jakožto střední cesta mezi dřevem a plastem a tvoří tak společně s nimi „velkou trojku“ okenních materiálů, což potvrzují i širší trendy při výměně oken.

O odolnosti hliníku není pochyb

Životnost plastových oken se pohybuje mezi 20-40 roky (a navíc tato okna nejsou tak bezúdržbová, jak se občas tvrdí). Naproti tomu životnost hliníkových oken může být i více než dvojnásobná. Hliník se na rozdíl od plastu či dřeva díky své nízké roztažnosti nekroutí, jako kov přirozeně nehnije a vyznačuje se také vysokou pevností a odolností vůči povětrnostním podmínkám.

Jak je to s tepelnými vlastnostmi?

Ačkoliv index prostupnosti tepla je u hliníku menší než například u plastu, vhodnou izolací či například volbou trojskel se tento rozdíl stírá. Tepelné ztráty hliníkových oken pak mohou bez problému konkurovat i těm nejkvalitnějším oknům plastovým.

Okna z hliníku nejsou co do údržby žroutem času

Nejen odolnost, ale i nenáročná údržba jsou důvodem, proč stále více lidí nedá na hliníková okna dopustit. Ačkoliv se u různých finišů může míra péče, kterou hliníková okna vyžadují lišit, v průměru stačí skla i rámy jednou za 2-4 měsíce očistit. Víc po vás tato okna žádat nebudou.

Na výběr je z mnoha designů

Hliníková okna nemusí být nutně synonymní s chladným, kovovým designem. Různá skla, různá provedení rámů a prakticky jakákoliv barva z katalogu RAL – to vše je vám u hliníkových oken k službám.

Hliník je ekologičtější

Jestliže pro vás slova jako ekologie a udržitelnost nejsou jen prázdnými frázemi, může vás těšit že hliníková okna tato kritéria plní více než dostatečně. Pokud se budou blížit ke konci své životnosti, vězte, že hliník je 100% recyklovatelný a netoxický materiál s minimální ekologickou stopou. Jeho recyklace je navíc ve srovnání s jeho výrobou energeticky zcela nenáročná.

Suma sumárum, hliníková okna se jako důstojnou alternativu k plastu a dřevu rozhodně nevyplatí podceňovat!

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Hliníková okna jako více než důstojný konkurent plastu a dřeva. Proč dát tomuto materiálu šanci?