Menu
TOPZINE.cz
Art & Design

Hledejme jedinečnost v záplavě jedinečnosti

Redakce

Redakce

13. 7. 2010

Individualizace, sebedefinice, image, personalizace. Já a moje ego. Dokáže to dnes fotografie ještě zachytit? Odpověď najdete v exhibici Ego v často opomíjené Galerii Langhans. Další z pražských hromadných výstav představuje umělce jako Michal Adamovskéy, Jan Bigas, Patrik Borecký a Johana Pošová.

Patrik Borecký & Jan Bigas, Tomáš Vaněk z projektu Autor portrét, 2009, 80 x 64 cm Zdroj: Galerie Langhans

O výstavě Ego jste již jistě slyšeli. Široce zmedializovaná a všeobecně oslavovaná výstava se stala populární takřka den po vernisáži. Jednoznačným tahákem je přitom koncept samotný, který svou atraktivitou mnohdy předčí i díla samotná. Kurátoři Robert Novák a Pavel Turek se v tomto případě opravdu vyznamenali.

Fotografie nástrojem individualizace

Fotografie je v dějinách umění mocný nástroj. Především však dala širšímu publiku více než kdy dříve právo na image. Nechat se vyfotit přece jen nebylo tak nákladné ani zdlouhavé jako přizvat malíře. Objev postupně dovedl malířský realismus k ústupu a dal tak vznik v podstatě všem uměleckým směrům od impressionismu dál.

Od té doby fotografie úspěšně dokumentuje vývoj společnosti. V dnešní době je pak hlavním sociologickým tématem personalizace: tedy mizení všech člověku nadřazených konceptů, aby na konci zbylo jen JÁ, které dychtí projevit se a ukázat. Po všemožných módních a uměleckých vlnách je náhle populární být sám sebou a všem to dokázat.

Johana Pošová, Nanečisto, 2009, 110 x 90 cm Zdroj: Galerie Langhans

Jako sálající magnetická síla

Vyjádřit individualitu lidské bytosti se dokonale povedlo snad všem vystavujícím. Fotografie vás po všechna tři patra nepřestávají překvapovat svou možná ne přímo krásou, ale rozhodně neskonalou atraktivitou. Jakkoli vto zní jako klišé, ty fotky snad mají i duši.

Předcházející tvrzení je pak pravdivé zejména o mladé fotografce Johaně Pošové. Její fotografie působí syrově, bez stylizace, dokonce náhodně a opravdu dávají proniknout až do samotného nitra portrétovaného člověka. Podobně intenzivního efektu dosahuje i Patrik Borecký svým video portrétem, zachycujícím mužskou tvář pod vodou zírající do objektivu.

Nepřeberné množství vystavujících dále zahrnuje Michala Adamovského, Jana Bigase, Adama Holého, Ivana Pinkavu, Lukáše Prokůpka, Václav Stratila a další. Exhibice Ego probíhá v Galerii Langhans ve Vodičkově ulici do 29. srpna.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Hledejme jedinečnost v záplavě jedinečnosti