Menu
TOPZINE.cz
Divadelní hry, představení - novinky a recenze

Hlava Medúzy v Ypsilonce oslavila jubileum. Komedie o tom, že nosit parohy může být inspirativní

Redakce

Redakce

19. 1. 2011

FOTO: Představení Hlava Medúzy v Divadle YpsilonV pátek 7. ledna se odehrálo představení Hlava Medúzy divadla Ypsilon, tuto hru má divadlo v repertoáru již patnáct let. Je to jedno z nejdéle hraných představení tohoto divadla. Jiří Lábus byl za svůj výkon zde v roce 1996 oceněn cenou Thálie.

FOTO: Představení Hlava Medúzy v Divadle Ypsilon

Jiří Lábus ukazuje parohy ve hře Hlava Medúzy Zdroj: ypsilonka.cz

Nenapsat kladnou recenzi na představení, které se hraje tak dlouhou dobu, ani nejde. Diváci zkrátka dokazují, že jim humor Ypsilonky není cizí a to třeba i tím, že na toto jubileum bylo opět vyprodáno.

Někteří diváci mohli být však zaskočeni, neboť očekávali v tento den Fausta a Markétku. Představení bylo zrušeno a nahrazeno právě Hlavou Medúzy. Vše však bylo vysvětleno ředitelem divadla Janem Schmidtem. Oznámil nám, že 2. 2. 2011 by tomu bylo patnáct let, co je tato hra uváděna. Bohužel nyní se dva měsíce hrát nebude, kvůli nemoci jednoho z herců. Další repríza by se konala až po tomto datu, což by byla škoda.

Hra Borise Viana, Hlava Medúzy, má jednoduchý, originální děj. Jiří Lábus jakožto umělec Antoine Bonneau, musí trpět, aby mohl tvořit. A jak může trpět? Je to prosté, nutí manželku Lucii, kterou hraje Jaroslava Kretschmerová, aby ho podváděla.

FOTO: Jiří Lábus a Jaroslava Kretschmerová ve hře Hlava Medúzy

Hlava Medúzy oslavila pětistou reprízu

Hlavu medúzy režíroval Milan Lasica. Je to jeho jediná režie souboru studia Ypsilon, která se o rok později rozšířila i o filmovou verzi. Tato hra se zdánlivě neodlišuje svým stylem od jiných Ypsiloneckých představení. Herci komunikují s publikem, občas improvizují a diváci jsou z nich nadšeni. Zároveň je ale tato hra plná důležitých maličkostí, na které se nesmí zapomenout a které nakonec divákovi splynou v celistvý obraz jednoho příběhu. Například rockfór a božolé nebo proč je uprostřed scény kýbl.

I když bylo představení bez přestávky, přesto se diváci nenudili. Herci byli výborní. Petr Vacek skvěle zvládal monology, kdy svádí dřevěnou figurínu. Jiří Lábus zase výborně ztvárnil spisovatele, který musí trpět, aby mohl psát oplzlosti. Samozřejmě i Jaroslava Kretschmerová a Martin Janouš, ve hře jako dlouholetí milenci, jsou skvělí.

Hudební doprovod Miroslava Kořínka

Důležitou součástí hry je muzika. Miroslav Kořínek na začátku hry usedá za piano, aby mohl scény doprovázet krásnou swingovou a jazzovou hudbou. Jiří Lábus i Petr Vacek zase předvedli své pěvecké výkony.

Kostýmy i dekorace byly praktické. Každá věc měla své místo i užití. Navíc výborná hudba a rázem jsme se ocitli ve Francii před pár lety. Hlava Medúzy publikum stále baví a věřím, že si ji budou diváci žádat ještě dlouho.

Hlava medúzy

Divadlo Ypsilon

Režie: Milan Lasica

Hrají: Petr Vacek, Martin Janouš, Jiří Lábus, Jaroslava Kretschmerová a Miroslav Kořínek

Hodnocení: 5*****

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Hlava Medúzy v Ypsilonce oslavila jubileum. Komedie o tom, že nosit parohy může být inspirativní