Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Hitman: Tommyho parťáci a afričtí superhrdinové

Redakce

Redakce

27. 9. 2010

Na počátku byla lákavá nabídka – Tommy Monaghan a jeho přátelé měli za milion pro každého zbavit jistou africkou zemičku povstalců, jež brojí proti mírumilovnému vládci a ničí zemi i její lid. Když se ale parta z Gothamu objeví na černém kontinentu, zjistí, že karty jsou možná rozdané trochu jinak.

Ilustrační foto Foto: Daniel Husek, Topzine.cz

Dalo by se říct, že hlavní hrdina série Hitman, Tommy Monaghan, se má. Tu dá s kámošema pivko, tam zajde na rande s kočkou Tiegelovou, pak odkrouhne nějakého bídáka a je ve vatě. To by jej ale nesměl psát irský blázen Garth Ennis (Punisher, Preacher), který dovede se svými postavami hezky zacloumat. V jednu chvíli se cpou obřími burgry a ve druhé se jim před očima zhroutí celý svět, Yun-Fat Chow zemře nebo tak něco. Tady to taky vypadá zpočátku hezky, melouch v Africe by vytrhl Tommymu a jeho kámošům trny z paty. Proto se uvolí pracovat pro tamního vladaře, vytrénovat jeho neschopné vojáky a zatočit s povstalci. A snad nebude prozrazen spoiler, když napíšu, že se to zvrtne.

Tommyho hrdinech, v pořadí pátém booku série, kromě přestřelek v poušti, dojde i na jedno tajemství z minulosti hlavní postavy, které dokazuje, že i zdánlivě banální epizoda z prvních sešitů (teď jsme o nějakých dvacet čísel dál) má v sérii své pevné místo. Ennis se k ní vrací a skvěle z toho vytěží jednu dějovou linii. Prozrazovat ji však by bylo trestuhodné. Za to si můžeme říct, že na hlavní postavy kromě spousty střílení a osobních soubojů čeká také dvojice afrických supermanů, poušť a nebezpečí možná největší – pitomost vojenského velitele z povolání, se kterým musí spolupracovat.

Tupec v zeleném má v české kultuře, potažmo filmu, hodně dlouhou tradici, ale ten Ennisův ani navzdory tomu nenudí a je hodně dobře vykreslený. To ostatně patří k autorovým devizám – dovede napsat dobře každého, kdo se mihne jím kormidlovaným komiksem. Od hlavních postav až po někoho, kdo třeba stojí na rohu u trafiky a pronese byť jen jedinou větu. Ennis to zkrátka umí. Stejně tak jako narvat komiks testosteronem, respektive chlapáctvím, bez toho, aby postavy poměřovaly bicepsy. Hezky je to vidět, když se Tommyho parta setká na africké misi s dalšími najatými vojáky a všichni jsou drsní až na půdu. Jenže to se nemusí být explicitně ukazovat, stačí pohled, gesto nebo jednoduše pronesená věta.

Tomu hraje do karet kresba Johna McCreie, jenž jako obvykle zdařile uvádí Ennisovy scénáře do života. Hraje si s výrazy tváří, atmosférou scén a na vrch přihazuje fajn komiksovou brutalitu, která ani navzdory některým hutným masakrům, jeden opravdu působivý vpálí do čtenáře hned v úvodu příběhu, nepůsobí samoúčelně.

Jako poslední sešit je v pátém Hitmanově booku příhoda se Supermanem. Slavný hrdina se zastaví na jedné z Gothamských střech a pokecá s Tommym, jenž tu jen tak civí na hvězdy, o tom, co má v životě vlastně smysl. Na rozdíl od Batmana, jemuž se Hitmanovo zabíjení moc nelíbí a rázně to dává najevo, nebo zesměšnění Green Lanterna v druhém booku série, se u Supermanovy návštěvy držel Ennis trochu zpátky a muž z oceli ze setkání vyjde se ctí. Možná…

Originální název: Tommy’s Heroes
Český název: Hitman V – Tommyho hrdinové
Scénář: Garth Ennis
Kresba: John McCrea
Překlad: Darek Šmíd
Počet stran: 136
Vydavatel: BB/Art Komiks a Crew, Praha 2010
Doporučená cena: 399 Kč

Hodnocení: **** (70 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Hitman: Tommyho parťáci a afričtí superhrdinové