Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Hitman míří popáté do černého. Prohlédněte si ukázky!

Redakce

Redakce

12. 8. 2010

„Jmenuji se Tommy Monaghan a zabíjím lidi pro peníze.“ Těmito slovy se před čtrnácti lety uvedl ve své vlastní sérii jeden z kvanta komiksových nájemných vrahů, ale zároveň možná jediný, který kdy vyfasoval samostatnou sérii – Hitman.

Ilustrace na obálce Autor: John McCrea

Abychom si to vzali hezky od podlahy, Tommy není jen tak obyčejný zabijácký póvl pracující za stravenky nebo odpolední sváču. Nebere ani kdejakou zakázku, specializuje se na lidi obdařené superschopnostmi nebo rovnou monstra, jak ta pozemská, tak pekelná, a vůbec různý zrůdný póvl se může rovnou postavit do řady. A jak se s postupným vývojem Monaghanova charakteru ukazuje, nemusí jít ani o finančně šťavnatou zakázku, protože on funguje dle jistých morálních zásad, takže když je někdo dobrý, vypadává z Hitmanova hit listu a můžou spolu zajít na pivo nebo pokecat o fotbale či filmu. Špatní v jeho společnosti obvykle dlouho nežijí.

Legenda praví, že Tommy Monaghan se poprvé objevil v letním crossoveru Bloodline v roce 1993. Hned jej sice napadl mimozemský parazit, ale Tommy na rozdíl od zmíněného crossoveru ono parné léto přežil. Černovlasý chlápek totiž díky zásahu cizího organizmu získal rentgenový zrak, schopnost číst ostatním myšlenky a takoví chlápci se ve světě komiksu ztrácet nezvyknou. Zejména když mají skvělé otce.

Hitmana stvořilo duo Garth Ennis a John McCrea. Ten první je u nás vedle Alana Moorea nebo Michaela J. Straczynského nejvydávanější a také nejpopulárnější scenárista, protože skvěle kombinuje drsné a nápadité příběhy s civilními postavami a hláškami. Nešetří ani popkulturními odkazy, zejména Hitman je jimi naditý až na půdu, třeba hlavní postava má slabost pro asijské akční filmy. V českém překladu jsme pak od něj četli třeba Preachera, několik Punisherových booků a Hellblazera, takže ho není třeba moc představovat.

Za to John McCrea je spjat zejména s Hitmanem, i když školáci jej mohli zahlédnout také v několika dílech Marvel Heroes. Ve vyspělém komiksovém světě je McCrea proslavený, no, jako souputník Gartha Ennise. Ale to nevadí. Jeho jakoby neumětelský styl, který občas ztrácí proporce končetin, v sobě dokonale kombinuje nadhled s Ennisovým drsňáctvím, emocemi, citem pro akci a často i tak trochu hodně krvavými jatkami.

Samostatná série Tommyho Monaghana se na pulty amerických komiksových obchodů dostala v roce 1996 a dohromady vyšlo řádných 60 sešitů, pak několik vedlejšáků jako byl třeba i u nás vydaný geniální Lobo versus Hitman: Ten vyklobanej parchant. Pátý překladový book s názvem Tommyho hrdinové, který v červenci vydal BB art Komiks a Crew se skládá z čísel 29-34, takže jsme někde v půlce série. Tommy a jeho přátelé se podívají do jisté maličké africké země, kde mají pomoct místnímu vládci v boji proti rebelům. Možná to nebude tak jednoduchý melouch, jak se na první pohled zdálo. A možná přijde i Superman!

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Hitman míří popáté do černého. Prohlédněte si ukázky!