Menu
TOPZINE.cz
Knižní novinky, nové knihy

Hitler se na vás usmívá, upozorňuje nezbedný Petr Měrka

Hana Mazancová

Hana Mazancová

13. 9. 2012

Petr Měrka nazval svou novou knihu opět netradičně. Křest povídkové sbírky s názvem Hitler se na vás usmívá proběhne právě dnes od 19 hodin v Praze.

FOTO: Čtení

Petr Měrka nazval svou další knihu vskutku netradičně., Zdroj: TOPZINE.cz

Spisovatel Petr Měrka vydal doposud tři knihy: Telekristus a mentál, Fantasmagorie a televize a nejnovější Hitler se na vás usmívá. Svůj osobitý a netradiční styl psaní prokázal i ve své poslední knize.

Set vinylů ze zlatých osmdesátek

Sbírka povídek Hitler se na vás usmívá opět nese několik poznávacích znaků, podle kterých je možné autora okamžitě rozpoznat. Ve sbírce nechybí ostrost, přímost, brutalita či u Měrky velmi oblíbené vulgarismy.

OBR: Petr Měrka: Hitler se na vás usmíváPetr Měrka se na české literární scéně řadí mezi zajímavé a nadějné autory s potenciálem. Na základě jeho vydaných knih je jasné, že zařadit ho do škatulky by byla velká škoda.

Křest knihy Hitler se na vás usmívá se koná ve čtvrtek 13. září od 19 hodin ve Veletržním paláci v Praze, konkrétně v Experimentální expozici současné kavárny Nová syntéza.

Úryvky z nové povídkové sbírky bude číst samozřejmě sám Petr Měrka, mezi dalšími hosty bude Pablo de Sax, Martin Reiner, Bruno Ferrari nebo LP Fish. Atmosféru doplní DJ Petr Krejzek, který se svým setem vinylů ze zlatých osmdesátek jen podtrhne netradičního ducha celé knihy.

Svět v podání Petra Měrky je jistě možno i vzdor všemu humoru a nadsázce vnímat jako beznadějný, cynický, hnusný, chorobný, perverzní, primitivní a veskrze vůbec zlý. Leč kdo nechce, nemusí tuto knihu číst. Kdo naopak tuto knihu — ať už z jakékoli pohnutky — číst bude, má možnost se ptát, v čem a nakolik se Měrkův literární svět liší od skutečného světa, jejž dennodenně obýváme a jehož jsme obětí i spolutvůrci.

(Milan Ohnisko, z doslovu knihy Hitler se na vás usmívá, nakladatelství Druhé město 2012)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Hitler se na vás usmívá, upozorňuje nezbedný Petr Měrka