Menu
TOPZINE.cz
Móda a styl

Hippie styl: květinová revoluce v módě

Linda Zikmundová

Linda Zikmundová

3. 11. 2009

hippiesKdyž se řekne šedesátá léta většině z nás se kromě historie a politických události vybaví i kulturní změny – Beatles, Rolling Stones, vznik nových hudebních směrů, první filmy Miloše Formana nebo oscarový úspěch Ostře sledovaných vlaků, podle toho, o co se zrovna zajímáte. Ale změny se dočkala i móda a odívání.

Móda hippies, Zdroj: donthavekids.wordpress.com

Móda hippies, Zdroj: donthavekids.wordpress.com

Kromě ikony této doby modelky Twiggy, jejíž jméno je spojováno s nástupem anorektických modelek na předváděcí mola, zrodila šedesátá léta také stálici dámského šatníku minisukni a hippie styl, jehož prvky a motivy se pravidelně vracejí dodnes.

Hnutí hippies, které dalo tomuto stylu název, vzniklo ve druhé polovině 60. let minulého století ve Spojených státech amerických. Hlavním městem květinových dětí, jak se hippíkům přezdívalo, bylo tehdy San Francisco. Odtud se po celém světě šířila poselství plná lásky, míru a porozumění. Mladí lidé se sdružovali do komunit a společně protestovali zejména proti válce ve Vietnamu, násilí, zbraním, většinové společnosti a konzumnímu způsobu života svých rodičů. Propagovali volnou lásku a návrat k přírodě. Nechvalně známé jsou i drogové experimenty hippies. Celé hnutí bylo velmi výrazně ovlivněno východními náboženstvími a myšlenkovými proudy, což se také promítlo ve stylu oblékání. Jaké jsou tedy základní prvky a motivy hippie stylu?

Nechte zvony znít

Jak už bylo řečeno, mladí příslušníci hnutí hippies se snažili vymezovat vůči starší generaci. Proti usedlým oblekům a klasickým kostýmům svých rodičů, si zvolili za základ svého šatníku bokové zvonové kalhoty. Jejich základním materiálem byla džínovina. Šířce zvonů (rozšíření kalhot směrem od kolen dolu) se meze nekladly, čím širší, tím lepší. Stejně tak platilo čím ošoupanější, odřenější, obnošenější a děravější, tím větší úspěch. Přestože ženy  nosily kalhoty již dříve, teprve v tomto okamžiku můžeme hovořit o unisex módě. Džínové zvonáče patřily jak do šatníku hippísáků, tak hippísaček. Nijak výrazně se nelišily ani ozdobami, obě varianty mohly být batikované, zdobené korálky, třásněmi nebo květinami.

Revoluce v módě = sexuální revoluce

Kromě těchto kalhot pak dívky nosily další z objevů šedesátých let – minisukně a mikrominisukně. S tímhle nápadem se v roce 1966 proslavila londýnská návrhářka Mary Quant. Mini si rychle získaly řadu příznivkyň (a příznivců) a znamenaly revoluci v ženském šatníku. Mimo jiné přispěly k masivnímu rozšíření punčochových kalhot a předznamenaly konec punčoch, jejichž kraje by minisukně nezakryla. Mezi hippie dívkami byly také populární minišaty a různé tuniky. Ty se daly nosit jak samotné, tak přes kalhoty. Dalším krokem směrem k sexuální revoluci bylo odmítání nošení podprsenek, které v některých případech vedlo i k jejich pálení.

Návrat k přírodě a přirozenosti

Zavrhnutí tehdejší společnosti a konzumu vedlo k pokusům o návrat k přírodě a přirozenosti. To se projevilo nejen na výběru používaných materiálů, ale i na způsobu jejich zpracování. Základními látkami byla bavlna a juta. Juta se používala na výrobu tašek nebo spíše vaků na dlouhém popruhu, které se volně nosily přes jedno rameno. Bavlna se upravovala batikováním. Nepsaným pravidlem hippies byla snaha o naprostou soběstačnost, proto se většina oblečení vyráběla nebo zdobila svépomocí. Hojně používaným materiálem byla také přírodní kůže, ze které byly vyrobeny různé vesty a doplňky, například čelenky do vlasů. Další věcí z kůže byly ploché unisex sandály bez podpatku s nízkou podešví, tzv. kristusky. Mnoho hippíků ale obuv nenosilo vůbec a z různých důvodů dávali přednost chození naboso. V rámci snahy o přirozenost si muži i ženy nechávali narůst dlouhé vlasy a muži také vousy. Hippie dívky se téměř vůbec nelíčily.

Hippies vak, Zdroj: hongkongwillie.wordpress.com

Hippies vak, Zdroj: hongkongwillie.wordpress.com

Flower power

„Síla květin“, tak zní jedno z nejznámějších hesel hnutí hippies. Květinám byla přisuzována velká moc, symbolizovaly mír a často byly součástí nenásilných protestů. Jejich význam byl tak velký, že je lze považovat za základní hippie motiv. Květiny se objevovaly v podobě obrázků na tričkách, kalhotách, taškách a podobně. Součástí oděvu hippies se staly čelenky s květinami nebo živé květiny ve vlasech. Odtud také pochází označení květinové děti. Mimo to se jejich značkou stal typický kulatý symbol Peace. Ten se nosil nejčastěji jako přívěšek zavěšený na kožené šňůrce na krku nebo jako obrázek kdekoli jinde. Dalším typickým prvkem oblečení květinových dětí jsou třásně, které zdobily zmiňované kožené vesty, tašky nebo konce nohavic u kalhot. Nezbytnou součástí oděvu bylo ještě několik vrstev dřevěných korálů a typické babičkovské brýle s kulatými obroučkami lennonky, které své jméno získaly po svém nejznámějším nositeli – muzikantu a bojovníku za mír Johnu Lennonovi.

Zdroj: ehow.com

Zdroj: ehow.com

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Hippie styl: květinová revoluce v módě