Menu
TOPZINE.cz
Literatura

Hilary Mantelová táhne. Nedokončená tudorovská trilogie míří na jeviště

Jakub Ehrenberger

Jakub Ehrenberger

17. 2. 2013

Historické romány Wolf Hall a Bring Up the Bodies se dočkají jevištního zpracování. Hilary Mantelová doplní původní text o exkluzivní materiál.

FOTO: Hilary Mantelová s románem Wolf Hall

Spisovatelka Hilary Mantelová pózuje s vítězným románem Wolf Hall, Zdroj: Manbookerprize.com

Zatímco před několika lety znala anglickou spisovatelku Hilary Mantelovou pouhá hrstka čtenářů, dnes její oceňovaná próza hýbe literární scénou nejen ve Velké Británii, ale doslova po celém světě. O málokteré anglicky píšící spisovatelce je teď tolik slyšet.

Hilary Mantelová (nar. 1952) je anglická spisovatelka, esejistka a kritička. Psát začala už krátce po univerzitních studiích, knižně debutovala však až roku 1985 černou komedií Every Day is Mother’s Day, pro niž čerpala materiál z let, kdy byla zaměstnána jako sociální pracovnice. Na přelomu 70. a 80. let žila společně s manželem několik let v Botswaně a Saudské Arábii.

Na kontě má Hilary Mantelová zatím jedenáct románů, jednu sbírku povídek a knihu memoárů. Historie ji fascinovala už od počátku, čehož je důkazem i raný román A Place of Greater Safety (1992) mapující události francouzské revoluce či plánovaná trilogie o Thomasi Cromwellovi, z níž v češtině zatím vyšel první díl – Wolf Hall (2009).

Za vším stojí fenomenální úspěch dvou historických románů, Wolf Hall (2009, č. Argo 2010) a Bring Up the Bodies (2012, č. připravuje Argo), za které autorka získala řadu ocenění včetně dvou Man Bookerových cen, což se jí povedlo jako vůbec první ženě v historii. Nikdo doposud nebyl oceněn třikrát, mezi dvojnásobné držitele Man Bookera patří kromě Mantelové ještě Jihoafričan J. M. Coetzee, Australan Peter Carey a Angličan s irskými kořeny J. G. Farrell.

Zaujala Vás Hilary Mantelová? Přečtěte si naši recenzi na Wolf Hall

Zmiňované romány se časově vracejí do plodné doby slavného krále Jindřicha VIII., více než Jindřichových milostných dobrodružství si však všímají osoby jeho talentovaného ministra Thomase Cromwella.

Nenápadný politik s vražedným instinktem

Zamýšlená trilogie, na jejíž třetí části The Mirror and the Light autorka usilovně pracuje, sleduje pozvolný vzestup a strmý pád Thomase Cromwella, jednoho z nejpozoruhodnějších mužů tudorovské Anglie. Ač syn obyčejného kováře, Cromwell byl natolik schopný a vzdělaný, že se mu podařilo dostat do přízně mocného kardinála Wolseyho a po Wolseyho smrti a popravě Thomase Mora nastoupit na místo králova nejbližšího poradce.

Přestože stál po celou dobu v pozadí, historiky je dnes Cromwell považován za jednoho z iniciátorů vzniku anglikánské protestantské církve a především za jednoho z nejtalentovanějších politiků machiavelistického střihu vůbec.

Máte rádi historickou prózu? Zkuste Ruku Fátimy Ildefonsa Falconese

Cromwellův životní příběh, který Mantelová ve své próze mistrně resuscitovala, si získal srdce už celé řady čtenářů a na motivy prvních dvou knih chystá BBC také televizní minisérii. Letos v lednu navíc prestižní divadelní společnost Royal Shakespeare Company oznámila, že společně s autorkou spolupracuje na divadelní adaptaci románů, která by měla být uvedena během zimní sezóny 2013.

„Od první chvíle, kdy jsem začala psát Wolf Hall, se postavy doslova draly ze stránek ven,“ dodala Mantelová k chystanému projektu, který je pro ni podle ní splněním jednoho snu. Na scénáři, který by měl být doplněn o dosud nepublikované materiály, autorka spolupracuje se zkušeným divadelním adaptátorem Mikem Poultonem. Kdo se ujme role nenápadného politika s vražedným instinktem, zatím známo není.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Hilary Mantelová táhne. Nedokončená tudorovská trilogie míří na jeviště