Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Herci nominovaní na Oscara. Získá sošku Sherlock nebo Birdman?

Kristýna Motlová

Kristýna Motlová

18. 2. 2015

Posledních pár dní zbývá do vyhlášení vítězů 87. ročníku filmových Oscarů. V hlavní herecké kategorii se na seznam vítězů zapíše úplně nové jméno. Nikdo z pětice nominovaných totiž prestižní ocenění dosud nezískal.

FOTO: Oscar - soška filmových cen

Kdo z nominované pětice si odnese svého prvního Oscara? Zdroj: oscars.org

Steve Carell

Původně se mohl Steve Carell stát právníkem, když měl ale před sebou přihlášku na vysokou a nenapadl ho jediný důvod, proč by chtěl právníkem být, této myšlenky se vzdal a začal pomalu kráčet směrem k herectví. Svou první filmovou roli dostal na prahu třicítky ve snímku Kudrnatá holka. Poté následovala éra televizních filmů, seriálů a show.

Důležitý moment nastal začátkem nového tisíciletí, kdy Carell získal hlavní roli v americké verzi britského seriálu Kancl. V něm strávil sedm sezón a šestkrát za sebou obdržel nominaci na Zlatý glóbus, přičemž hned tu premiérovou proměnil. Po všech svých komediálních rolích zaujal nyní dvaapadesátiletý herec ve sportovním dramatu Foxcatcher, kde předvedl svou vážnější polohu. A jeho první oscarová nominace je na světě.

FOTO: Steve Carell ve filmu Foxcatcher

Zdroj: Sony Pictures

Bradley Cooper

Tenhle čerstvý čtyřicátník rozhodně není jen hezounek, který se pravidelně objevuje v seznamech nejpohlednějších mužů světa. S herectvím začal už v mladém věku na divadle a postupně se přes seriály dopracoval až k filmům. Dlouho se objevoval především v komediích a romantických snímcích, postupem času se ale jeho žánrové rozpětí zvyšovalo.

Pro Coopera jsou v jeho kariéře velmi důležité poslední roky a spolupráce s Davidem O. Russellem. Rok 2012 – Terapie láskou, rok 2013 – Špinavý trik. V obou případech nominace jak na Zlatý glóbus, tak na Oscara. Cooper se tím na Oscarech stává mezi nominovanými vcelku stálicí, letos získal třetí nominaci v řadě, a to díky roli odstřelovače v novince Clinta Eastwooda Americký sniper. Bude to do třetice všeho dobrého?

FOTO: Americky sniper

Zdroj: Warner Bros.

Benedict Cumberbatch

Nebýt seriálu Sherlock, dost možná by krkolomné jméno osmatřicetiletého herce dnes znal jen málokdo. Právě role jednoho z nejslavnějších detektivů ho v roce 2010 vystřelila mezi filmovou elitu a udělala z něj jednoho z nejoblíbenějších herců současnosti. Cumberbatch měl každopádně k takové kariéře velmi dobré předpoklady, pochází totiž z herecké rodiny a herectví dokonce studoval.

Po nárůstu obliby v očích fanoušků se zvyšoval i počet zajímavých nabídek. Britský herec si tak na seznam připsal role ve snímcích Star Trek, 12 let v řetězech nebo Jeden musí z kola ven. Svůj magický hlas také propůjčil postavě draka Šmaka z hobití trilogie. Na úspěch na poli filmových cen stále čeká, nicméně díky první oscarové nominaci za ztvárnění geniálního matematika v Kódu enigmy už má skvěle nakročeno.

FOTO: Benedict Cumberbatch ve filmu Kod Enigmy

Zdroj: Forum Film

Michael Keaton

Příběh Michaela Keatona se mezi ostatními vymyká. Ve filmovém průmyslu se herec pohybuje od sedmdesátých let, přičemž největší slávu zažil na přelomu let osmdesátých a devadesátých. Tehdy hrál ve filmech Tima Burtona – nejprve v Beetlejuice, posléze ztvárnil ve dvou Batmanech hlavní úlohu netopýřího muže. To však jeho kariéru příliš nepopohnalo, nenásledoval strmý vzestup. Z jeho dalších počinů by průměrný filmový fanoušek stěží jmenoval byť jediný.

Keaton našel své místo především v menších nekomerčních filmech. Často taky využívá svůj hlas, namluvil například Kena v Toy Story 3. Ve věku třiašedesáti let má herec výjimečnou příležitost – proměnit svou první oscarovou nominaci. Zlatou sošku může získat za film Birdman, v němž ztvárnil ústřední roli herce s osudem ne nepodobným svému vlastnímu.

FOTO: Birdman

Michael Keaton – dříve Batman, nyní Birdman. Zdroj: CinemArt

Eddie Redmayne

Třiatřicetiletý herec je nejmladším a pravděpodobně nejméně známým z pětice letošních nominovaných. Rozhodně to ale není žádný zelenáč. Počátky jeho kariéry se odehrály na divadelních prknech, odkud si také odnesl několik ocenění. Pro spočítání jeho celovečerních filmů by téměř stačily prsty na rukou, jsou mezi nimi ale velmi zajímavé kousky.

Londýnský rodák často ztvárňuje psychicky narušené či jinak zvláštní hrdiny. Role, za kterou si vysloužil první oscarovou nominaci a zároveň Zlatý glóbus, je podobná. Ve snímku Teorie všeho totiž Redmayne ztvárnil mladého Stephena Hawkinga v době, kdy u něj lékaři odhalí vážné onemocnění s mizivými vyhlídkami. On se ale rozhodne jejich verdiktu vzepřít.

FOTO: Teorie vseho

Zdroj: CinemArt

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Herci nominovaní na Oscara. Získá sošku Sherlock nebo Birdman?