Menu
TOPZINE.cz
Art & Design

Henkel Art.Award 2010 ovládl Maksymylian Cieślak

David Mičke

David Mičke

6. 12. 2010

Maksmylian přebírá cenuLetos se podeváté udělovala cena Henkel Art.Award. Vítězem se stal polský umělec Maksymilian Cieślak. Cenu pro mladého rakouského umělce získala Susanna Flocková. Oceněním pro mladého umělce ze střední a východní Evropy byla odměněna Chorvatka Nina Kurtela. Slavnostní vyhlášení vítězů proběhlo ve čtvrtek 25. listopadu 2010 ve vídeňském Muzeu moderního umění (MUMOK).

Faust

Faust v Cieślakově podání                                                          Zdroj: henkel-cee.com

V letošním ročníku se vytvořil rekord v počtu zúčastněných umělců. K hodnocení bylo předloženo celkem 1 060 děl. Mezinárodní porota nakonec udělila hlavní ocenění Henkel Art.Award 2010 polskému umělci, Maksymilianu Cieślakovi.

Cieślak vytváří kinematografická díla. Pracuje s němým filmem, videi z YouTube. Využívá i různé části rozměrnějších filmových děl. Přináší neotřelý a nový styl. Mezi jeho práce patří například Doktor Faust či Cloud Nine. Jeho díla se vyznačují až satirickým přístupem k soudobé umělecké scéně.

Další ocenění

Pátý ročník Ceny pro mladé umělce z Rakouska vyhrála výtvarnice Susanna Flocková. Její grafická díla se vyznačují uměleckými manipulacemi s prostorem. Toho docílí přirozeným začleněním jednoduchých technik.

Cenu pro mladé umělce ze střední a východní Evropy získala Nina Kuratela, chorvatská umělkyně. Ve svých videoartových dílech se inspirovala moderním tancem, kterému se dlouho věnovala

Henkel Art. Award. zažívá rozkvět

Letošní ročník hodnotil pozitivně i Günter Thumser, prezident společnosti Henkel CEE. Ten vyjádřil svou radost z každoročního nárůstu kvanta soutěžících. Zmínil také, že soutěž je  příspěvkem k rozvoji evropské integrace a prohloubení kulturního porozumění ve střední a východní Evropě.

Výstava k Henkel Art. Award 2010 proběhla ve dnech 26. až 28. listopadu 2010 ve vídeňském muzeu MUMOK. Svá díla tam vystavovali všichni účastníci. V téže instituci bude mít příští rok  samostatnou výstavu Maksmylian Cieślak.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Henkel Art.Award 2010 ovládl Maksymylian Cieślak