Menu
TOPZINE.cz
Art & Design

Henkel Art.Award 2010 je před branami finále

David Mičke

David Mičke

13. 10. 2010

Tvorba loňského vítěze Mladena MiljanoviceMezinárodní porota vybrala z různých zemí pět finalistů. Tito vyvolení se probojovali až sem přes konkurenci, která čítala tisíc dalších soutěžících. Celá soutěž je již od roku 2002 organizovaná pod záštitou společnosti Henkel Central Eastern Europe a KulturKontakt Austria. Zanedlouho budeme znát dalšího vítěze.

Tvorba loňského vítěze Mladena Miljanovice

Mladen Miljanovic-loňský vítěz si umí hrát                                 Zdroj: mumok.at

Do soutěže se mohli přihlásit umělci z 31 zemí střední a východní Evropy a části Asie. Odborná porota měla nelehký úkol. Nakonec se shodla na jménech Pavel Braila (Moldavsko), Maksymilian Cieslak (Polsko), Tao G. Trhovec Sambolec (Slovinsko), Özlem Sulaková (Turecko) a Gergely Hory (Maďarsko).

Moldavsko nebo Turecko?

Tato pětka si to rozdá o celkové prvenství. Z  umělců je nejvýraznější Pavel Braila a Özlem Sulaková. Braila svou tvorbu zaměřuje především na současný i minulý život v Moldavsku. Sulaková je původem z Turecka, ale již pár let žije v Německu a svou tvorbu zaměřuje na politiku země a její vztah k západní Evropě.

Předsedkyní poroty je Karola Krausová, ředitelka vídeňského Muzea moderního umění Nadace Ludwig (MUMOK). Vítěz získá 7000 eur, možnost pořádání výstavy ve své zemi a především bude mít výstavu ve zmiňovaném MUMOKU.

Nadějní talenti z Česka

Českou složku v soutěži zastupovali David Helán, Jiří Staněk a Ivan Svoboda.

Jedna z kategorií myslí i na mladé nadějné talenty. Porota zde vybírá ze 74 jmen. První dvě umístění jsou ohodnocena bezpochyby zajímavou částkou 2000 tisíc eur.

O vítězi hlavní soutěže se rozhodne 25. listopadu ve Hofstallungenu (Císařské konírně) vídeňského MUMOKU.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Henkel Art.Award 2010 je před branami finále