Menu
TOPZINE.cz
Móda a styl

Helena Houdová: Modelka, nebo Eko Miss?

Linda Zikmundová

Linda Zikmundová

1. 4. 2010

Helena HoudováHelena Houdová vyhrála v roce 1999 prestižní soutěž Miss ČR a stala se tak oficiálně nejkrásnější dívkou České republiky. Mnozí si ale ťukali na čelo a divili se, jak mohla zvítězit dívka s takovými zuby a tak zeleným myšlením. Všem škarohlídům ale vytřela zrak a dokázala, že to, na rozdíl od našich politiků, myslí fakt upřímně.

zdroj: miss-cr.cz

zdroj: miss-cr.cz

Helena se narodila 27. prosince 1979 v Plzni a už od svých patnácti let vypomáhala jako dobrovolník v dětských domovech. Po absolvování gymnázia se přihlásila na Západočeskou univerzitu v Plzni, kde vystudovala obor Sociální a kulturní antropologie. Kromě plynulé angličtiny, která je dnes pro práci modelky téměř podmínkou, ovládá také znakovou řeč.

Tak jako slunečnice…

Krátce po vítězství v soutěži krásy se vrhla naplno do charitativních a ekologických aktivit. V roce 2000 založila Nadaci Slunečnice, která pomáhá a podporuje jakýmkoli způsobem znevýhodněné děti po celém světě. O čtyři roky později totiž vznikla i americká odnož Sunflower Children. Česká část pořádá pravidelně každoroční tábor pro děti z dětských domovů. Helena Houdová se této akce pokaždé osobně účastní i přes velké pracovní vytížení. A nezabránil jí v tom dokonce ani vysoký stupeň těhotenství!

zrooj: i.pravda.sk

Zdroj: i.pravda.sk

Titul nejkrásnější dívky ale nepřinesl Heleně jen větší možnost prosadit se v humanitární oblasti, ale také více zakázek v modelingové branži. Objevila se na titulních stranách časopisů, jako jsou Elle, Harper’s Bazaar, Flair, Cosmopolitan nebo Vogue. Podle časopisu FHM patří mezi sto nejkrásnějších žen na světě. Její tvář byla k vidění v reklamních kampaních pro Gap, Louis Vuitton, Yves Saint Lauren, Victoria’s Secret, Revlon, Escada nebo Dolce and Gabbana.

Její ekologické názory jí práci modelky jistě mnohokrát ztížily, neboť o Heleně je známo, že je vegetariánka a zásadně odmítá předvádět věci z kůže a kožešin. Kromě toho je členkou Hnutí země a Greenpeace. Protestovala proti výstavbě jaderné elektrárny Temelín a na dálku adoptovala jedenáct dětí.

Zatčena na Kubě

V lednu 2006 hlásala média, že bývalá Miss ČR byla zatčena na Kubě. Oficiální stanovisko kubánské strany znělo, že Helena Houdová spolu s Martinou Kroftovou ve spolupráci s místními disidenty prováděla nepřátelskou protikubánskou činnost. Ve skutečnosti Houdová pouze fotografovala děti z chudinských čtvrtí Havany v rámci práce pro svou nadaci.

zdroj: sunflowerchildren.com

Zdroj: sunflowerchildren.com

Kolekce těchto fotografií byla ještě v únoru téhož roku vystavena v pražské galerii Langhans. Výtěžek akce byl určen na pomoc kubánským politickým vězňům a jejich rodinám. A jak se Heleně podařilo fotky zachránit před kubánskými policisty? Dle jejích slov jen díky tomu, že místní muži zákona si příliš nerozuměli s digitální technikou. Talentované fotografce se tak podařilo ukrýt paměťovou kartu ve vlastní podprsence!

Něco málo ze soukromí…

Od roku 2004 žije Helena ve Spojených státech amerických, a přestože jejím novým domovem se stal New York a Los Angeles, upřednostnila, když se v roce 2008 chystala porodit své první dítě, syna Dariena, pražskou porodnici. Otcem je její manžel, americký producent a filantrop s muslimskými kořeny, Omar Amanat.

Helena Houdová s manželem, zdroj: kviff.com

Helena Houdová s manželem, Zdroj: kviff.com

Do Čech se Helena Houdová pravidelně vrací nejen kvůli své rodině a nadaci, ale také kvůli spolupráci s řadou dalších charitativních projektů. Mimo jiné je stálou účastnicí módních přehlídek organizovaných Nadací Terezy Maxové a spolu s Lejlou Abbasovou je iniciátorkou humanitárního projektu Medela.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Helena Houdová: Modelka, nebo Eko Miss?