Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Hej! To je moje ryba!

Hana Vítová

Hana Vítová

24. 11. 2009

hej_moje_ryba_600x338Na rozsáhlých zamrzlých planinách si hrají nezbední tučňáci. Jako všichni živí tvorové dostanou občas hlad a musí jít něco sníst. Jejich nejoblíbenější potravou jsou rybičky. Pomůžete svému dvojbarevnému kamarádovi zaplnit kručící bříško co nejvíce rybami?

Hej! To je moje ryba! - balení, Foto: Dušan Takáč, Topzine.cz

Hej! To je moje ryba! - balení, Foto: Dušan Takáč, Topzine.cz

Když se narodí malý tučňáček, může si myslet, že svět má jen dvě barvy – bílou a černou. Zatímco on je bílá roztomilá koule, jeho rodiče jsou vytáhlí hrdí opeřenci. Postupem času se náš huňatý přítel začne osmělovat a odbíhat ze svého rodného hnízda zkoumat okolí. Z počátku by se zdálo, že ho tu nemůže nic překvapit, všude je jen panensky bílý sníh.  Jeho malé nožičky cupitají v záplavě bílé a vůbec ho nestudí.

Po prozkoumání tučňáčí vesnice přijde na řadu objevování okolního světa. To už z něj ale vyrostl krásný samec. S ostatními stejně starými hochy se dnes vydávají na několikakilometrovou procházku. Dorazí k místu, kde se jejich pohled na dosavadní nebarevný svět změní, až k samému okraji ledovce. Kry zde plují v průzračně modré vodě, na obloze září banánově žluté slunce. Den stvořený k neuvěřitelným hrátkám.

Hej! To je moje ryba! - rozestavení tučňáků, Foto: Dušan Takáč, Topzine.cz

Hej! To je moje ryba! - rozestavení tučňáků, Foto: Dušan Takáč, Topzine.cz

Po celodenním dovádění dostanou hlad, teď mají možnost všem vyvrátit domněnku, že jsou neohrabaní savci. Mrštně skáčou z kry na kru a loví jednu rybu za druhou. Za vydařený lov jim je odměnou neuvěřitelně krásný západ slunce s třpytícím se oceánem, který se s nimi pro dnešek loučí a už se nemůže dočkat dalších povedených her houpajících se dvounožců.

Tvůrce hry, Alvydase Jakeliunase a Guntera Cornetta, inspirovali antarktičtí černobílí nelétavci. Herním polem se stávají oboustranné šestihránky, které znázorňují pohupující se kry v oceánu. Na každé z nich čeká na tučňáka odměna v podobě čerstvých chutných ryb. Záleží však na jeho šikovnosti, jestli chytí jednu, dvě nebo dokonce tři ryby naráz.

Hej! To je moje ryba! - rozehraná hra, Foto: Dušan Takáč, Topzine.cz

Hej! To je moje ryba! - rozehraná hra, Foto: Dušan Takáč, Topzine.cz

V balení hry najdete kartičky z tvrdého papíru a čtyři sady tučňáků s různou barvou. Na počátku hry si každý hráč zvolí jeden druh tučňáka, za kterého bude hrát. Může jim být klasický černý, vášnivý červený, sebejistý modrý nebo extravagantní zelený. Po rozdělení příslušných figurek zvířátek sestavují hráči hrací plochu. Ta je tvořena šestihrany, ze kterých je možno sestavit libovolný tvar plochy pro hru, ačkoliv se samozřejmě doporučuje čtverec nebo obdélník.

Pravidla hry jsou naprosto jednoduchá. Tučňáky postupně rozestaví hráči na pole s krami tak, aby každý stál na ledu s jednou rybou.  Cílem hry je získat co nejvíce úlovků. Každou figurkou je možno pohybovat ve všech směrech a přeskočit libovolný počet kartiček. Při každém skoku si hráč odebírá kartu, ze které právě odešel, po té zbývá v hracím poli prázdné místo. Jedinými omezeními je, že nesmíte přeskočit žádnou postavičku nebo prázdné políčko a dva tučňáci nesmí stát na stejném místě. Potom bude záležet čistě na vás, jakou taktiku zvolíte k vítězství. Zda se vám podaří odříznout ostatním hráčům výhodný kus hracího pole jen pro sebe, nebo budete těm ostatním naopak škodit.

Hej! To je moje ryba! - tučňáci, Foto: Dušan Takáč, Topzine.cz

Hej! To je moje ryba! - tučňáci, Foto: Dušan Takáč, Topzine.cz

Velkým kladem hry je krátká doba přípravy, která zahrnuje pouze rozložení kartiček s rybami. Aby nedošlo k přepanáčkování  hry, dochází k omezení množství tučňáků v závislosti na počtu hráčů. Když budou hrát hru dva, soupeří s plným počtem, tzn. čtyřmi zvířátky, pokud čtyři hráči mají pouze dva.

Samotná snadná pravidla pochopí i malé děti, takže hru si může zahrát opravdu každý. Nevýhodou se může stát nerovnoměrné uspořádání kartiček s vysokým počtem ryb, to může některému ze soupeřů usnadnit lov. Proto doporučuju projít si rozestavení karet a případně dodatečně několik z nich prohodit. Hra se díky náhodnému skládání stává variabilní.

Hej! To je moje ryba! - připravená hra, Foto: Dušan Takáč, Topzine.cz

Hej! To je moje ryba! - připravená hra, Foto: Dušan Takáč, Topzine.cz

Celé zpracování je kvalitní. Kartičky jsou zhotoveny z neohebného materiálu, takže jejich poškození běžným hracím způsobem nehrozí. Figurky jsou plastové a není možné na nich něco snadno ulomit. Velikost krabice je dostačující, někomu možná může vadit větší prostor uvnitř, neboť při přenosu hry v něm herní komponenty volně putují.

Hra Hej! To je moje ryba! vás během pár okamžiků přenese na Antarktidu a přiblíží život tučňáčích rodin. Poznáte jejich boj o základní obživu, ačkoliv tučňáky by kry na volném moři před úlovkem nezastavily. Stejně tak by vás jen tak něco nemělo zastavit před pořízením této vynikající hry, která rozvíjí logické uvažování a bude se líbit dospělým i dětem. Není prostě nad to dát si před skutečným rybím obědem jednu partičku o imaginární, mrskající se úlovky…

Název hry: Hej! To je moje ryba!
Typ hry: desková, logická
Výrobce: Phalanx Games
Distributor pro ČR: Press Pygmalion / Granna (granna.cz)
Cena: 399 korun
Počet hráčů: 2-4
Hrací doba: 20 minut
Doporučený věk: od 8 let

Hodnocení: **** (4,2 / 5)

Klady:
+    jednoduchá pravidla
+    krátká doba hraní i přípravy
+    originální nápad a ztvárnění

Zápory:
–    nerovnost hry při špatném rozmístění karet se třemi rybami
–    zbytečně velká krabice

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Hej! To je moje ryba!