Menu
TOPZINE.cz
Literatura

Heatová a vlna žáru Richarda Castla. Detektivní příběh stvořený pro relax

Hana Mazancová

Hana Mazancová

2. 5. 2011

FOTO: Heatová a vlna žáruJméno Richard Castle bude pravidelnému televiznímu divákovi jistě něco připomínat. TV Prima totiž uvedla seriál s názvem Castle na zabití. Zde je hlavní postavou zmíněný Richard Castle, autor mnoha detektivek. Tím však ale seznam věcí, které mají kniha a seriál společné, pomalu končí.

FOTO: Heatová a vlna žáru

Heatová a vlna žáru, Zdroj: archív nakladatelství Zoner Press

V úvodu by se slušelo napsat alespoň základní informace o autorovi bestselleru Heatová a vlna žáru. Jenže Richard Castle je v tomto případě menším oříškem. Jedná se o pseudonym, pravá identita autora se přísně tají. To však plně vyhovuje žánru detektivky, čtenář má pocit ještě většího tajemna.

Vlna jakého žáru?

Již samotný název knihy poukazuje na určitou záhadu, je totiž dvojsmyslný. Děj se odehrává v New Yorku v době, kdy město sužuje až nesnesitelná vlna veder. Teploměr dosahuje den co den osmatřiceti stupňů Celsia. To však nebrání detektivu Nikki Heatové, aby veškerou svou energii vložila do zdánlivě banálního případu vraždy realitního magnáta Matthewa Starra.

OBR: Oheň

Žár je všudypřítomný, Zdroj: www.sxc.hu

V její práci jí pomáhají detektiv Raley a detektiv Ochoa, anebo jak je ona sama nazývá – Roachovci. Jenže co čert nechtěl, společnost si zde vynutí i otravný novinář Jameson Rook. Proč ho dostala Heatová na starosti neprozradí, pouze šibalsky odvětí, že je zde díky jakési laskavosti pro Nikiina nadřízeného.

Děj knihy je od počátku rozehrán velmi dobře. Na prvních stránkách je nám nastolen záhadný zločin, ve kterém Matthew Starr vypadne z balkonu svého domu. A vzhledem k tomu, že se jedná o velmi úspěšného a bohatého muže, jenž se navíc těšil dobrému zdraví, jako první se pozornost otočí ke Starrově manželce Kimberly. Inu, není se čemu divit, vždyť už za sebou jedno manželství s neméně bohatým mužem má.

OBR: Město New York a vlna žáru

Město New York tížily až osmatřiceti stupňové teploty, Zdroj: www.sxc.hu

Autor nám dále představuje další důležitou postavu v celém případu a tím je účetní ve Starrově firmě Noah Paxton. Z počátku nevýrazný, možno říci až introvertní muž, který jakoby žil jen a pouze pro Starrovu rodinu. V průběhu vyšetřování vychází najevo, že zemřelý Matthew Starr se topil ve velkých dluzích. Takže když se prokáže, že Noah Paxton ilegálně manipuloval s účetnictvím firmy, vše vysvětluje svou snahou ušetřit něco málo peněz pro budoucnost malého Mattyho.

Vlna žáru, vlna lásky

Jak bylo řečeno, název knihy je účelově dvojsmyslný. Na pozadí příběhu (ne-li v jeho popředí) je jasná také vlna žáru lásky. Jedná se o vztah mezi detektivem Nikki Heatovou a provokujícím novinářem Rookem. Richard Castle zde jejich oťukávání vykresluje pomocí letmých doteků, navazování očního kontaktu, ale především lehce komickým projevem absolutního nezájmu navenek. I přesto se nakonec stane, že Rook a Heatová spolu stráví noc. Od té doby se Heatová ještě více snaží plnit své krédo, tedy aby nemíchala práci se soukromým životem. Je to ale velmi těžké, když za ní Rook pořád chodí jako pes.

Není detektivka jako detektivka

Richard Castle na své knize ukazuje, jak z případu, jenž se může na první pohled zdát velmi primitivní, umí vykouzlit velice rafinovaný zločin. Postavy nejsou nijak složitě psychologicky vykreslovány, to však na kvalitě díla vůbec neubírá. Čtenář zajisté ocení, že díky výbornému rozuzlení se kniha neřadí mezi ostatní průměrné detektivky, kde je vrah zřejmý již od začátku. Stejně tak čím blíže jste konci knihy, tím více si nejste jistí tím, kdo Matthewa Starra opravdu zavraždil.

Navíc umí Castle skvěle vyložit konkrétní situaci, což však vůbec není překážkou pro čtenářovu fantazii. Díky rychlému spádu se čte kniha téměř sama. Takže pokud plánujete v létě dovolenou buď u moře, anebo u českého rybníku, vězte, že Heatová a vlna žáru Richarda Castla je pro takovou příležitost to nejlepší čtení.

Pohlédla na Lauren. „Myslím, že jsem tu ženu viděla na videu z bezpečnostní kamery v Guilfordu. To ráno, kdy zabili Matthewa Starra.“
Vtom jí zazvonil mobil; lekla se, až celá nadskočila.
„Heatová,“ ozvala se.
„Hádejte, kde stojím.“
„Rooku, na tohle teď nemám náladu.“
„Dám ti nápovědu. Roachovcům včera v noci někdo volal kvůli vloupání. A co myslíš, kde se to stalo?“
Kolem Nikki se najednou rozprostřel mrak obav. „V apartmá Matthewa Starra.“
„Jsem u něj v obýváku. A hádejte, co ještě … všechny obrazy z té místnosti jsou fuč.“

Název: Castle: Heatová a vlna žáru
Autor: Richard Castle
Překlad: Mgr. Ondřej Doseděl
Počet stran: 202
Vydalo nakladatelství: Zoner Press, 2011
Doporučená cena: 229 Kč

Hodnocení: **** (75%)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Heatová a vlna žáru Richarda Castla. Detektivní příběh stvořený pro relax