×
TOPZINE.cz

Havel: Z přikulovače prezidentem

Dokumentární film Občan Havel přikuluje může na první pohled asociovat starší dokument Občan Havel z roku 2007. Tato podobnost názvů skutečně není záměrná. Režisérská dvojice Jan a Adam Novákovi, kteří mají snímek Občan Havel přikuluje na svědomí, měli název vybraný dávno před tím, než přišla do kin všeobecně známější varianta.Občan Havel přikuluje je dokument, jenž popisuje život Václava Havla před jeho politickou kariérou. Odehrává se v roce 1974, kdy Havel potřeboval razítko do občanky – jinak by totiž mohl být Husákovou StB obviněn z příživnictví. Našel si tedy práci v pivovaru v Trutnově, kde zastával funkci přikulovače. Na tomto místě vydržel přibližně dva nebo tři měsíce, přestože si již po pár týdnech zadělal na kýlu.

Určitě vás potěší, poslechnete-li si některý z vážených Novoročních projevů Václava Havla ještě z dob, kdy byl prezidentem České republiky, a naopak když ho ve filmu zaslechnete hovořit o tom, jak správně zacházet s pivem, aby bylo kvalitní a mělo dobrou chuť. Ano, Havel je Čech jak se patří!

Dovolíte malou odbočku?

Nedávno jsem vedla krátký rozhovor se dvěma policisty v Děčíně o „češství aneb lásce k pivu“. Poněkud mě šokovalo, když jsem zjistila, že ani jeden z nich pivo nemá rád! V tu chvíli mě nenapadlo nic jiného než obvyklé „Kam tento stát spěje?“. Že rčení „co Čech, to muzikant“ již není úplně výstižné, víme dávno. Ale jestli přestává platit i „co Čech, to pivař“… Čím pak bude naše republika známa ve světě?

Zpátky k filmu…

Kromě lásky k pivu také snímek publikum seznamuje se vznikem Havlovy věhlasné Audience. Bývalý prezident prý napsal toto obrovské dílo doslova přes noc. Zmíněné drama bylo původně zamýšleno jako rozhlasová hra. Havel spolu s Pavlem Landovským, Jiřinou Bohdalovou a dalšími ji tajně nahrávali za vydatné pomoci Vladimíra Merty, pro nějž byla spolupráce s nežádoucím Havlem neuvěřitelně riskantní, do té doby byl totiž písničkář režimem dovolený umělec.

Je vidět, že režiséři Adam a Jan Novákovi se do natáčení skutečně ponořili a udělali maximum pro to, aby se k divákům dostala šedá realita světa československé normalizace. Použity prý byly všechny záběry, které se natočily, některé z nich jsou dokonce pořízeny za opravdu dobrodružných podmínek. „To jsme takhle zazvonili dva u jeho dveří a dělali rozhovor. Jeden si tam jakože hrál s mobilem, ale přitom natáčel video,“ říká Jan Novák o natáčení rozhovorů s bývalými příslušníky Státní bezpečnosti.

Filmoví tvůrci nás tímto svým dílem nutí zas a znovu si vážit té hrstky lidí, kteří si za totality zachovali svou tvář.

Takže díky, pane Havle, že jste jedním z nich. Díky, že jste dodržel slib a dbal blaha národů, přestože to všechno bylo „na hovno“. Díky, že jste nám byl dobrým prezidentem. A nakonec díky za to, že jste si udržel důstojnost a nebyl jste bezpáteřní krysa, jako někteří jiní…Diskuse

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..