Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Haste The Day. Jak se brousí metalcoreový diamant?

Redakce

Redakce

4. 7. 2010

Metalcore je známý a oblíbený moderní hudební styl, obvykle spojený s projekcí emo do metalové hudby a založený na chytlavých refrénech s širokou paletou nástrojů, které naživo dokáží posluchače až rozběsnit. Snad nikoho nepřekvapí, že generátorem metalcore jsou Spojené státy americké a že čas od času v této fabrice vysublimuje královská krev. Tou se nyní stali Haste The Day.

Haste The Day - Attack of the Wolf King, Zdroj: archiv kapely

Od roku 2001 brázdí jméno Haste The Day hudební oceány a pod křídly Solid State Records vydává s maximálně dvouletým odstupem jedno album za druhým. Vše odstartovalo debutní EP That They May Know You vydané v roce 2002, které následovala čtyři plnohodnotná alba. Na každé desce se HTD posunuli ve své tvorbě a v kvalitě zvuku o kus dál a profilovali se čím dál tím silněji jako čistě metalcoreová kapela.

Jednou ze zvláštností kolem HTD je fakt, že jde o křesťanskou skupinu, která se nebojí své názory hlásat jak skrze hudbu, tak komentářem naživo. Všichni členové jsou tedy praktikující křesťané a kdo není věřící, musí z kola ven.

Útok krále vlků

Na rok 2010 ohlásila pětice muzikantů nové album Attack of the Wolf King a nahrávalo se v razantně změněné sestavě. Dva noví kytaristé spolu s novým bubeníkem dali poslednímu albu svěží tvář, ale v klasickém kabátě Haste The Day, jak jsou na to fanoušci zvyklí. K tomu také velmi výrazně dopomáhá charakteristický hlas Stephena Keeche a krásně klenuté refrény, které až berou dech (skladba Dog Like Vultures).

Protože se stylově jedná o neprogresivní záležitost, držící se spíše zažitého paradigmatu stavby skladeb, bylo nutné používat opravdu kvalitní nápady, protože průměrné riffy už dnešního zmlsaného posluchače naprosto nezaujmou. Troufám si tvrdit, že toto se Američanům z Indiany povedlo téměř stoprocentně a výsledný produkt je důstojným nástupcem dokonalého alba Dreamer z roku 2008, byť nepřináší revoluci v žánru.

Předpis pro styl

Věrni svému stylu vyplnili mladí muzikanti každou minutu ladnými melodiemi, rytmickými sekačkami a vygradovanými refrény, které se vzápětí lámou do precizně zahraných metalových riffů nebo do obligátních breakdownů. Jako v případě předchůdce se jedná o návykovou záležitost, která zažehne uhlík zvědavosti, jak vypadá živý přednes těchto skladeb.

Celkem jedenáct skladeb vytváří se třemi bonusy úctyhodnou stopáž, od začátku do konce našlapanou poctivou a promyšlenou muzikou. Útok vlčího krále ukazuje Haste The Day jako kapelu, která zraje jako víno a veze se na pomyslné vlně moderního metalcore až na zpěněném vrcholku.

Recenzovaná verze CD obsahuje tři bonus tracky. Prvním je známá předělávka skladby Meet Me Half Way od Black Eyed Peas, která minimálně překvapí a posléze pobaví vtipností přednesu i kvalitou provedení. Blue 42 a Pressure The Highnes jsou záznamy z živého vystoupení.

Desku je možné koupit i poslechnout online na oficiálním myspace kapely Haste The Day.

Haste The Day – Attack of the Wolf King

Vydáno: 29. června 2010
Celkový čas: 53:56
Skladby: Wake Up the Sun, Dog Like Vultures, The Quiet, Deadly Ticking, Travesty, Merit for Sadness, Un-Manifest, Place Where Most Deny, White as Snow, Crush Resistance, Walk with a Crooked Spine, My Name Is Darkness, Meet Me Half Way (cover), Blue 42 [Live], Pressure the Hinges [Live]
Vydalo: Solid State Records

Hodnocení: 4****

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Haste The Day. Jak se brousí metalcoreový diamant?