Menu
TOPZINE.cz
Studium VŠ

10 nejlepších univerzit světa: Harward kraluje, UK ve třetí stovce

Redakce

Redakce

5. 9. 2010

Výzkum ARWU každoročně odkrývá žebříček pěti set nejlepších univerzit světa. Nejlépe si vedou stále školy Spojených států. Rok od roku se v první stovce objevuje více evropských škol, špičkou v Evropě jsou Britové. Česko se chytá ve třetí stovce s Karlovou univerzitou.

Škola škol, Zdroj: educatednation.com

Academic Ranking of World Universities (ARWU) je žebříček nejprestižnějších světových univerzit, který zveřejňuje Shanghai Jiao Tong University. Původní myšlenkou v roce 2003 bylo porovnání čínských univerzit s univerzitami světovými. Postupem času se žebříček zdokonaloval. Dnes je asi nejlepším srovnáním univerzit celého světa.

Letos se v první desítce objevilo osm amerických škol v čele s Harvardem. Jako každý rok se do top deset dostali i Britové se svou Cambridge, která se od loňska propadla o jedno místo, a desátým Oxfordem. Jinak Amerika dobyla první stovku s padesáti pěti školami. Británie se pyšní deseti školami, Japonsko čtyřmi a Švédsko třemi. Jestliže budete chtít do evropské školy umístěné v první stovce, nejblíže to máte do třiadvacátého Švýcarska na Federální Technologický Institut v Curychu.

Cizina versus Česko

„Cože? 201. – 300. místo? A já si myslel, že UK je spása,“ říká Šimon, letošní maturant. Ve skutečnosti však UK své umístění (s přáním do budoucna dobýt první dvoustovku) pokládá za úspěch. Rozpočty se sice krátí, ale od roku 2013 je v plánu školné. Ostatně jako na většině zahraničních kvalitních vysokých škol.

Vzdělání je důležité, Zdroj: timesonline.typepad.com

Jde tu hlavně o přístup. Čeští studenti se oproti ostatním příliš nenadřou. „S tím, co jsem se naučil za jeden semestr v Amsterdamu, jsem si vystačil celé čtyři roky studia tady,“ usuzuje Pavel. V cizině studenti musejí psát neustále eseje, jsou dotazováni na názory, probíhají živé diskuze. Vše pro to, aby člověk mohl samostatně zpracovat informace a uměl formulovat svoje myšlenky. Tyto metody se pomalu, ale jistě plíží i k nám. A přestože to bude trvat ještě hodně let, věřím že českým školám zvoní na lepší časy.

1. Univerzita Harvard

2. Kalifornská univerzita Berkeley

3. Stanfordská univerzita

4. Massachusettský technologický institut

5. Univerzita Cambridge

6. Kalifornský technologický institut

7. Princetonská univerzita

8. Columbijská univerzita

9. Chicagská univerzita

10. Oxfordská univerzita

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

10 nejlepších univerzit světa: Harward kraluje, UK ve třetí stovce