Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Harry Potter a Relikvie smrti: Jaká bude závěrečná bitva?

Redakce

Redakce

14. 11. 2010

!speciál!Harry Potter. Dvě slova, která jakýmsi způsobem poznamenala jednu generaci. První kniha o tomto malém čarodějovi vyšla roku 1997 a počínaje rokem 2001 se začalo s převáděním těchto dobrodružných příběhů z pera Joanne Kathleen Rowlingové na filmové plátno. Pár let uběhlo. Příznivci Pottera krapet povyrostli. Píše se rok 2010 a my tu máme poslední díl, kterým bude tato sedmidílná sága definitivně uzavřena.

FOTO: Harry, Ron, Hermiona a Dobby ve filmu HP7-část 1

Harry, Ron, Hermiona a Dobby v sedmém díle, Zdroj: distributor filmu

Tvůrci sedmého filmového pokračování nás dlouho napínali a nakonec se rozhodli, že nás budou napínat ještě víc a film rozdělí do dvou částí. Omluvou (či výmluvou) pro to je, že nechtějí vynechat příliš mnoho detailů, a už proto by převážně fanoušci knih mohli být spokojeni. Tvůrci si (doufejme) dali záležet a sérii tak uzavřou s velkou slávou.

Topzine.cz pro vás připravil speciál k filmu Harry Potter a Relikvie smrti, více článků naleznete zde.

Harry Potter a Relikvie smrti bude rozdělen do dvou částí, kdy se první dočkáme již za pár dní, a to 18. listopadu. Druhá přijde do kin 14. července 2011. Je to prý (jak se ostatně dalo předpokládat) jeden z nejnákladnějších filmů všech dob. Rozpočet se vyšplhal až na 250 milionů dolarů.

Na 3D podívanou si ještě chvíli počkáme

O této události jedné generace se v současné době píše a mluví všude, proto vám možná neunikl formát, v jakém film uvidíme. První část bude klasicky ve 2D formátu, jelikož společnost Warner Bros. bohužel nestihla předělat snímek do trojrozměrného formátu tak, aby mohl jít do kin v plánované datum. Zato druhou část si budeme moci patřičně vychutnat ve 3D formátu (k dispozici bude ale i ve 2D).

Než se dostaneme k samotnému příběhu, uveďme si zde několik jmen, která se podílela na vytvoření HP7. Na režisérskou židli usedl David Yates, který do světa čar a kouzel pronikl již při natáčení pátého pokračování – Harry Potter a Fénixův řád.

Scénář má na svědomí Steve Kloves, produkci dva pánové-David Heyman a David Barron, kamery se ujal Eduardo Serra, střihu Mark Day a konečně hudby, která celý film krásně dotváří a stmeluje, si vzal na starost Alexandre Desplat (mimo jiné autor hudby k filmu Twilight sága: Nový měsíc). Co se hereckého obsazení týče, bude stejné jako v předchozích dílech. Hlavní postavy opět ztvární trojice Daniel Radcliffe, Rupert Grint a Emma Watson.

Weasleyovi, Harry, Hagrid ve filmu HP7

Weasleyovi jsou celkem početná rodinka...

Poslední kapitola příběhu, s nímž jsem alespoň já prožila kus života, se natáčela ve Swinley Forest v Bracknellu, západně od Londýna.

Netradičně a na vlastní pěst

A teď už k samotnému jádru pudla. Obsah filmu asi nemusím dlouze představovat, protože všichni, kdo se doma již netrpělivě natřásají na 18. listopad, knihu četli a vědí, o co zde kráčí. Ale přesto. Závěrečný díl, jak řekla i představitelka Hermiony Grangerové, nezačíná klasicky jako díly předchozí. Podle jejích slov mají ostatní díly strukturu, kdy na začátku přijdou do Velkého sálu a čeká je uvítací řeč atd., ale to v posledním díle neuvidíme. Zde se hlavní trojice věrných přátel nevrací do školy čar a kouzel v Bradavicích, nýbrž se vydává na vlastní pěst pátrat po viteálech-částech duše toho, jehož jméno nesmíme vyslovit. Dá se říct, že jsou vlastně na útěku před vším, co znali a měli rádi, a před těmi, jež se je snaží dostihnout. Pak je tu také stará zapomenutá legenda o relikviích smrti…

Jedním z velmi silných momentů filmu je scéna, kdy Harry bojuje s Lordem Voldemortem. Jak o této scéně prozradil Daniel Radcliffe, byl na něj vyvinut opravdový nátlak, poněvadž se musí postavit tomu nejmocnějšímu kouzelníkovi všech dob a vymyslet, jak ho zprovodit ze světa. Diváci ale nesmí poznat, že to má jen naučené ze scénáře. Musí se s rolí dokonale sžít a vydat ze sebe co nejvíc.

Ministerstvo kouzel

Ministerstvo kouzel

Režisér David Yates o snímku říká, že první část je spíše adrenalinová a dynamická, kdežto druhou část označuje za působivý epos nabitý akčními scénami.

Inu, máme se na co těšit. Snad z každého rohu na nás pomrkává plakát plný temné atmosféry a napětí. Snímek nebude přístupný dětem do dvanácti let, takže závěrečná bitva opravdu nebude procházkou růžovým sadem, jako byly první díly této série o mladém kouzelníkovi, který přežil.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Harry Potter a Relikvie smrti: Jaká bude závěrečná bitva?