Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Harry Potter a Relikvie smrti – část 2 možná nebude uvedena do kin

Kristýna Motlová

Kristýna Motlová

16. 4. 2011

Majitelé kin hrozí, že nebudou ve svých kinosálech promítat poslední díl kouzelnické ságy o Harrym Potterovi. Tedy alespoň ti ve Spojených státech.

Dočkají se těchto záběrů Američané ve svých kinech?, Zdroj: distributor filmu

Národní sdružení majitelů kin (NATO) hrozí bojkotem promítání nejočekávanějšího filmového počinu letošního léta. Kromě něj jsou v ohrožení ale i další snímky. Toto počínání je reakcí na zveřejnění plánovaných požadavků hlavních filmových studií.

Peníze až na prvním místě

Společnosti Universal, Sony, Warner Bros a Fox totiž ve svých plánech uvedly, že umožní filmům proniknout do našich obýváků prostřednictvím DVD jen pár týdnů po jejich uvedení do kin. Asociaci NATO se ale samozřejmě nelíbí, že tímto krokem by se výrazně snížily tržby amerických kin.

Generální ředitel NATO John Fithian se k celé věci vyjádřil takto: „Řekněme, že máte víkend, kdy mají premiéru dva velkolepé snímky. Pokud je rozhodování mezi nimi padesát na padesát a vy máte jednoho partnera, který respektuje model vašeho podnikání, a druhého, který ne, promítnete samozřejmě raději film toho prvního, respektujícího partnera.“

Harry vs. Voldemort na plakátech k závěru ságy, Zdroj: distributor filmu

Jenže o výdělky jde samozřejmě i filmovým studiím. Ta zase tvrdí, že doba čtyř měsíců mezi uvedením filmu do kin a jeho vydáním na DVD je příliš dlouhá a způsobuje tak pokles v prodeji DVD. Společnosti se také ohánějí tím, že více prodaných DVD nosičů rovná se méně nelegálně vytvořených kopií. Tvrdí tak, že je jejich počínání i dobrým krokem na cestě proti filmovému pirátství.

Nic není tak horké, jak se zdá

Nicméně deník The Guardian oznámil, že zdaleka ne všechna studia se zmíněnými plány souhlasí. Nesouhlas vyjádřily údajně například Paramount Pictures i přes své znepokojení vůči internetovým pirátům.

FOTO: Speciál Harry Potter

Harry Potter a Relikvie smrti – část 2 bude mít svou slavnostní premiéru v Londýně 7. července, k nám zavítá přesně o týden později. Jak dopadne americké promítání plánované na 15. července, to by z amerických filmařů nedostal asi ani Voldemort.

Harry Potter a Relikvie smrti – část 2

Dobrodružný/Drama/Rodinný/Fantasy
Velká Británie / USA, 2011

Režie: David Yates
Hrají: Daniel Radcliffe, Emma Watson, Rupert Grint, Helena Bonham Carter, Bonnie Wright, Maggie Smith, Evanna Lynch, Robbie Coltrane, Alan Rickman, Geraldine Somerville, Natalia Tena, Kelly Macdonald, Tom Felton, Toby Regbo, Emma Thompson, Ralph Fiennes, Michael Gambon, Gary Oldman, Jason Isaacs, Bill Nighy, David Thewlis, Clémence Poésy, Helen McCrory, Timothy Spall, Jim Broadbent, Julie Walters, James Phelps, Oliver Phelps a další

Premiéra v ČR: 14. července 2011

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Harry Potter a Relikvie smrti – část 2 možná nebude uvedena do kin