Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Harrison Ford o svém oblíbeném filmu: Pamatuji si, jak jsem se cítil

Anna Bílá

Anna Bílá

12. 11. 2013

Harrison Ford, herec známý z filmů jako Indiana Jones či Blade Runner, nyní ve svých 71 letech září v novém snímku Enderova hra. Ten měl premiéru 31. října. Harrison Ford se ve filmovém průmyslu pohybuje už od roku 1966 a mnohé jeho filmy jsou oblíbené mezi miliony lidí. Jaký je ale oblíbený kousek představitele Indiana Jonese?FOTO: Harrison Ford

Harrison Ford uvedl, že jeho oblíbeným filmem je „Jako zabít ptáčka“ (To Kill a Mockingbird). Tento snímek vznikl v roce 1962 podle knižní předlohy spisovatelky Harper Leeové. Režisérsky tento příběh zastřešil Robert Mulligan (Italské prázdniny, V měsíčním svitu).
„Moc dobře si pamatuji svou reakci na tenhle film. Jak jsem se cítil,“ řekl Ford. „Má všechno, co má skvělý film mít, a široký morální rozsah.“

video
play-sharp-fill

Jako zabít ptáčka se zabývá vážnými tématy jako znásilnění a rasová nerovnost. Odehrává se na pozadí Alabamy ve třicátých letech, kdy nenávist mezi bílými a černými byla velmi kritická. Do už tak dost bouřlivých vztahů zasáhne zpráva o znásilnění bílé dívky. Z tohoto činu je obviněn černoch a následný proces s ním má být pro všechny ostatní jakousi výstrahou. Ale obhajoby se ujímá advokát Finch (Gregory Peck), který je sám běloch. To se všem ve městě nelíbí, odrazují ho od toho, ale Finch hodlá za svého klienta bojovat. A to ovlivní i jeho rodinu.

Příběh dosáhl velkého uznání mezi kritiky. Kniha získala Pulitzerovu cenu hned po svém vydání v roce 1960. Film obdržel tři Oscary: Nejlepšího herce pro Gregoryho Pecka, Nejlepší černobílé aranžmá a Nejlepší scénář stvořený podle předlohy.

video
play-sharp-fill

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Harrison Ford o svém oblíbeném filmu: Pamatuji si, jak jsem se cítil