Sport

Harrachov bude v lednu hostit i lety na lyžích

Martin Slabý

5. 12. 2010

!Vstupenky!Kromě závodů světového poháru ve skocích na lyžích uvidí příznivci skokanských můstků i představení na „mamutu“. Týden po Novém roce se totiž závodníci do Krkonoš sjedou znova, aby zde bojovali o body v letech na lyžích.

Lety na lyžích

Letos se bude v Harrachově i létat Zdroj: youtube.com

Téměř před šesti lety, v březnu 2005, doletěl norský letec Bjørn Einar Romøren na mamutím můstku ve slovinské Planici na hranici 239 metrů. Stanovil tím světový rekord v letech na lyžích, který se od té doby nikomu nepodařilo překonat. V témže závodě sice Fin Janne Ahonen pokořil metu 240 metrů, ale upadl, tudíž mu rekord nemohl být uznán. Na stejném můstku se letos v březnu vytáhl i Antonín Hájek, když výkonem 236 metrů vytvořil český rekord a zařadil se na třetí místo světových tabulek.

Koupit lístky zde

Pro Harrachov to v této sezóně budou již druhé závody. O příštím víkendu se tu totiž bude skákat další díl seriálu světového poháru ve skocích na lyžích. Z posledního vítězství v leteckém závodě se tady radoval Janne Ahonen, když v únoru 2008 vyhrál za výkon 199,5 metrů. Byl to tehdy jediný Ahonenův pokus. Závod byl totiž sužovaný deštivým počasím a jury rozhodla, že se bude skákat pouze jednokolově.

Letos se však v Harrachově létá o více jak měsíc dříve, tak všichni věří, že podmínky pro závodníky budou daleko lepší a že se na můstku, na kterém drží rekord Fin Matti Hautamäki výkonem 214,5 metrů, dočkáme letů daleko za hranicí dvou set metrů.