Menu
TOPZINE.cz
Móda a styl

Harajuku styl není harakiri!

Linda Zikmundová

Linda Zikmundová

1. 12. 2009

harajukuPřed časem uvedla americká zpěvačka Gwen Stefani na trh kolekci parfémů s názvem Harajuku lovers. Flakon každého z nich zdobí postavička japonské holčičky. Co harajuku je, kde se vzalo a jak vypadá?

Harajuku girls, Zdroj: pearls-priceless.blogspot.com

Harajuku girls, Zdroj: pearls-priceless.blogspot.com

Jak asi napoví zmiňovaná postavička holčičky, harajuku pochází z Japonska. Jde o tzv. streetový způsob oblékání, který svůj název získal podle jedné z částí Tokia rozkládající se kolem železniční stanice Harajuku. V této oblasti zůstala po druhé světové válce řada amerických vojáků se svými rodinami a v důsledku toho zde docházelo k mísení kultur a zvyků. V roce 1964 se v Tokiu konaly Letní olympijské hry a o stylu harajuku girls se dozvěděl svět.  Od té doby mladí lidé žijící nebo scházející se v této oblasti o sobě mluví jako o harajuku kmenu, rozvíjejí tento styl a prohlubují jeho kulturu. Tak vznikly varianty s názvy jako lolita fashion, visual kei, ganguro, dekora nebo cosplayer. V současnosti je oblast Harajuku také místem, kde našly svůj domov mnohé známé západní módní značky.

Zdroj: diyfashion.about.com

Zdroj: diyfashion.about.com

Lolita fashion

Tento módní styl vznikl původně koncem sedmdesátých let minulého století v Osace a kombinoval v sobě nejen viktoriánské a gothické prvky, ale také prvky rokokových kostýmů. Přesto, že se hodně rozvinul a vznikla řada odnoží, např. gothic lolita, sladká lolita, klasická lolita nebo punková lolita, základy jsou stále stejné: sukně a šaty v délce ke kolenům bývají doplněné spodničkami, podkolenky nebo punčochy, boty na podpatku či na platformě a různé pokrývky hlavy. Tento styl přestože jeho název může odkazovat k Nabokovovu románu Lolita, nemá nic společného se sexem a sexuální energií. Právě naopak, často jej nosí mladé dívky, které odmítají současné trendy masivního odhalování a obnažování.

Lolita fashion, Zdroj: daylife.com

Lolita fashion, Zdroj: daylife.com

Oblečení gothické lolity v sobě kombinuje základ stylu lolita a gothické prvky – tmavý make up a tmavé barvy oblečení, náboženské symboly, kříže a kabelky ve tvaru netopýrů, rakví nebo krucifixů. Jak napovídá název sladká lolita, jeho vyznavačky používají světlé pastelové barvy, nejčastěji růžovou a bílou. Oblečení této varianty je silně ovlivněno rokokem a využívá dětské motivy  a fantazijní témata (oblíbená je např. Alenka v říši divů). Make up zdůrazňuje dětskou, nevinnou stránka. Šaty  zdobí velké množství mašlí, volánků a krajek. Kabelky sladkých lolit mají tvar ovoce, srdce nebo podobu plyšového zvířátka.

Gothic Lolita, Zdroj: diyfashion.about.com

Gothic Lolita, Zdroj: diyfashion.about.com

Na pomezí sladké a gothické varianty se nachází klasická lolita. Inspiraci čerpá z barokního a aristokratického stylu. Vzhled je mnohem sofistikovanější – malé, nenápadné vzory, sytější barvy, empírové střihy. Větší důraz se klade také na funkčnost doplňků. Punková lolita zařazuje do svého šatníku punkové prvky. Jsou to nejčastěji svírací špendlíky, řetězy, kostkované vzory, šortky a androgynní účesy. Mužskou variantou lolity je Ōji, toto slovo v japonštině znamená princ. Styl vychází z chlapeckého oblečení viktoriánské éry a součástí oděvu proto bývají košile, pumpky, krátké kalhoty, podkolenky, klobouky a podobně. Z barev dominuje černá, bílá a modrá.

Nejen lolity

Další variantou harajuku módního stylu je visual kei. Tento způsob oblékání je ovlivněn jednou z vln japonského rocku . Pro jeho vyznavače je typický make up, kostýmy a bláznivé barevné účesy a spojení punkové a gothické módy. Cosplay je složenina slov „costume and roleplay“, což znamená, že jde o nošení nejrůznějších kostýmů ikonických postav z hudebních skupin, počítačových her, komiksů nebo filmů. Rozpětí je široké od doplňků, přes repliky kostýmů, paruky i celé nasazovací hlavy. Častá je také výměna genderových rolí (muž převlečený za ženu a obráceně). Styl ganguro se stal populárním začátkem tohoto století, jde tedy o jednu z nejmladších variant harajuku módy. Typické jsou jasné barvy, minisukně a batikované sarongy. To vše je doplněno odbarvenými vlasy, tmavým opálením, falešnými řasami, šperky a botami na platformě. Tento styl má odkazovat na japonskou představu o průměrném americkém dospívajícím.

Visual kei, Zdroj: gamespot.com

Visual kei, Zdroj: gamespot.com

Harajuku za hranicemi

V zahraničí není tento způsob oblékání tolik rozšířen jako v Japonsku. Velký podíl na zvyšující se popularitě tohoto stylu mezi mladými lidmi na Západě má už zmiňovaná Gwen Stefani, jejíž kostýmy k albu „Love. Angel. Music. Baby.“ byly inspirovány stylem lolita. Vzhledem k tomu, že mnoho japonských značek zaměřujících se na tuto módu začalo prodávat své oblečení přes internet i do zahraničí, lze čekat další vzrůst obliby harajuku stylu.

Gwen Stefani a harajuku girls. Zdroj: brianbehrend.com

Gwen Stefani a harajuku girls. Zdroj: brianbehrend.com

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Harajuku styl není harakiri!