×
TOPZINE.cz

Hanebný pancharti: Kniha, která nadchne fanoušky

FOTO: Hanebný pancharti
Panchart Brad Pitt, Zdroj: distributor filmu

Hanebný pancharti vtrhli velkolepě do kin, aby předvedli, jak vypadá období druhé světové války očima Quentina Tarantina. Při té příležitosti přichází na pulty knihkupectví scénář k snímku napsaný samotným Magorem z videopůjčovny.

Quentin Tarantino, autor scénáře a režisér
Quentin Tarantino, autor scénáře a režisér

Jsou dvě možnosti: buď knihu budete číst před tím, než uvidíte film, nebo potom, co jste Hanebný pancharty zhlédli. Výsledný pocit z knihy je ale v obou případech stejný: jedinečný zážitek, který vás vtáhne do děje a nepustí. V prvním případě zapojíte více vaši fantazii a samotný scénář tak bude fungovat jako předloha „filmu“, který si sami vyprojektujete ve vaší hlavě. Ve druhém případě budete při čtení vidět přesně ty postavy a lokace, jež si zapamatujete z kina. A vzhledem ke kvalitám samotnému snímku to není negativum.

Jestliže ve filmu nejvíce fungují dialogy a jednotlivé postavy ožívají a formují se skrze ně, samotný scénář je na tom úplně stejně. Díky svému rozsahu navíc dovoluje jednotlivé charaktery niterněji definovat a uložit je tak do paměti každého čtenáře. Můžou za to i dodatečné scény, které ve snímku nenaleznete. Dozvíte se tak například, jak „bijec s baseballovou pálkou“ ke své hračce přišel a co mají znamenat jména do ní vyrytá či několik dalších rozvedených situací, jež vám dopomohou plně chápat jednotlivé charaktery a jejich filmové prokreslení.

Přebal knihy
Přední strana knihy

Jinak je kniha prakticky doslovným přepisem kinoverze – připravte se na formu klasického scénáře, který je založen na stručném představení prostoru, kde se bude děj odehrávat, a pak zejména na jednotlivých dialozích, jež tvarují budoucí děj a vztahy mezi postavami. Nejedná se tedy o „příběh“ v klasickém slova smyslu.

Kniha se velmi dobře čte a její životnost právě díky scénáristické podobě odpovídá zhruba době, kterou strávíte u sledování filmu. Není to moc, ale vzhledem ke kvalitnímu zpracování, působivé titulní straně, výbornému překladu a příznivé ceně dostanete jako fanoušek přesně to, co chcete: nahlédnutí pod pokličku Quentina Tarantina a způsobu, jakým píše scénáře.

249 Kč | vázaná bez přebalu | 240 stran | 130 x 200 mm ISBN 978-80-204-2097-8

Hodnocení: 4****

Děkujeme nakladatelství Mladá fronta za darování knihy k recenzi. Titul si můžete za 199 Kč koupit tady.

Jak se Vám líbil tento článek?
Jak se Vám líbil tento článek?


Diskuse

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..