Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Hanebný pancharti: Kniha, která nadchne fanoušky

Radek Lang

Radek Lang

1. 10. 2009

Hanebný pancharti vtrhli velkolepě do kin, aby předvedli, jak vypadá období druhé světové války očima Quentina Tarantina. Při té příležitosti přichází na pulty knihkupectví scénář k snímku napsaný samotným Magorem z videopůjčovny.

Quentin Tarantino, autor scénáře a režisér

Quentin Tarantino, autor scénáře a režisér

Jsou dvě možnosti: buď knihu budete číst před tím, než uvidíte film, nebo potom, co jste Hanebný pancharty zhlédli. Výsledný pocit z knihy je ale v obou případech stejný: jedinečný zážitek, který vás vtáhne do děje a nepustí. V prvním případě zapojíte více vaši fantazii a samotný scénář tak bude fungovat jako předloha „filmu“, který si sami vyprojektujete ve vaší hlavě. Ve druhém případě budete při čtení vidět přesně ty postavy a lokace, jež si zapamatujete z kina. A vzhledem ke kvalitám samotnému snímku to není negativum.

Jestliže ve filmu nejvíce fungují dialogy a jednotlivé postavy ožívají a formují se skrze ně, samotný scénář je na tom úplně stejně. Díky svému rozsahu navíc dovoluje jednotlivé charaktery niterněji definovat a uložit je tak do paměti každého čtenáře. Můžou za to i dodatečné scény, které ve snímku nenaleznete. Dozvíte se tak například, jak „bijec s baseballovou pálkou“ ke své hračce přišel a co mají znamenat jména do ní vyrytá či několik dalších rozvedených situací, jež vám dopomohou plně chápat jednotlivé charaktery a jejich filmové prokreslení.

Přebal knihy

Přední strana knihy

Jinak je kniha prakticky doslovným přepisem kinoverze – připravte se na formu klasického scénáře, který je založen na stručném představení prostoru, kde se bude děj odehrávat, a pak zejména na jednotlivých dialozích, jež tvarují budoucí děj a vztahy mezi postavami. Nejedná se tedy o „příběh“ v klasickém slova smyslu.

Kniha se velmi dobře čte a její životnost právě díky scénáristické podobě odpovídá zhruba době, kterou strávíte u sledování filmu. Není to moc, ale vzhledem ke kvalitnímu zpracování, působivé titulní straně, výbornému překladu a příznivé ceně dostanete jako fanoušek přesně to, co chcete: nahlédnutí pod pokličku Quentina Tarantina a způsobu, jakým píše scénáře.

249 Kč | vázaná bez přebalu | 240 stran | 130 x 200 mm ISBN 978-80-204-2097-8

Hodnocení: 4****

Děkujeme nakladatelství Mladá fronta za darování knihy k recenzi.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Hanebný pancharti: Kniha, která nadchne fanoušky