Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Hanami v Japonsku postiženém tsunami. Festival kvetoucích třešní!

Redakce

Redakce

2. 4. 2011

Probouzení jara je v Japonsku důvodem k opravdové radosti. Festival Hanami, festival kvetoucích třešní, oživuje tradiční tance, hudbu, pokrmy i čajové obřady.

FOTO: Ósacký hrad

Ósacký hrad je dominantou třetí největší metropole Japonska. V obležení kvetoucích sakur teprve vynikne jeho krása, Zdroj: sxc.hu

Japonsko neboli Země vycházejícího slunce. Je to země plná kontrastů. Na jedné straně stojí moderní technologie, proti nim nesmrtelné tradice. A nad nimi? Nad nimi se dnes vznáší strašák v podobě přívalové vlny tsunami.

Svět je obklopen zprávami o této katastrofě, která nenechá snad nikoho chladným. Negativní dopady na celý svět jsou nepopíratelné a těžko hledat v této kupě neštěstí něco pozitivního. Přesto jsou Japonci národem, který se vyznačuje silným duchem, velmi dobrými mravy, zdvořilostí, úctou k lidem i přírodě a schopností přestát i takové krize, jako je nepochybně i březnová vlna tsunami.

Japonské jaro dýchá na každém rohu

Japonci si i nadále zachovávají srdečnost a právě nastávající jaro by mohlo být onou nadějí lepších zítřků. Ne nadarmo se říká, že nejkrásnější je Japonsko na jaře. Přichází totiž festival Hanami. Doslova bychom mohli říci festival kvetoucích třešní.

The YouTube ID of F0jNs2RgJ5w&feature=related is invalid.

Japonská kultura je založena na silných poutech s minulostí a stovky festivalů jsou toho důkazem. V Japonsku se totiž slaví kde co. Ať už se jedná o stavění sněhových soch, zahánění smůly, přehlídku lidových tanců nebo průvod přenosných svatyní. Každý festival v Japonsku má svůj výjimečný tradiční nádech.

Na přelomu března a dubna přichází v Japonsku čas, kdy se alespoň na pár týdnů promění i velké metropole jako Kyoto, Tokyo, Osaka ve voňavé kvetoucí ráje. Sakury, jak se jinak říká kvetoucím třešním, jsou tu totiž doslova na každém rohu, na každé ulici, v každém parku.

Pučící stromy jako inspirace antických umělců

FOTO: Japonský piknik

Na jaře se z japonských parků ozývá smích, tisíce hlasů i tradiční hudba, Zdroj: sxc.hu

Pro mnohé z nás je nepochopitelné věnovat třešním celý festival. Pro Japonce to znamená mnohem víc. Sakury jsou jakousi ikonou Japonska. Jejich květy jsou vzácné, jelikož vyjadřují pravou krásu žen. Krásu těchto květů však máte možnost sledovat pouhých deset dnů v roce.

Smysl těchto oslav sahá hluboko do antického světa. Už v této době sedávali pod rozkvetlými stromy aristokraté s umělci, muzikanty a básníky. Kouzlo pučících květů jim bylo inspirací. Obdiv ke kráse přírody přetrval v japonských srdcích až dodnes.

Celá událost je doprovázena tradiční hudbou, tradičními tanci a hlavně pikniky. Parky jsou doslova plné Japonců, kteří si tak mohou kromě obdivování kvetoucích sakur odpočinout od rušných ulic velkoměst se sklenkou rýžového vína saké.

V jednoduchosti a kráse spočívá síla Hanami

Oslavovat může jednoduše každý. Relaxovat při pozorování intenzity kvetení jednotlivých sakur nebo jejich shluků, to je to, co činí tuto událost pro Japonce výjimečnou. Cizinci si k tomu však mohou přidat také jedinečnou příležitost vyzkoušet si tradiční oděv Yucata, japonské bavlněné kimono.

Dalším turistickým lákadlem může být spojení festivalu Hanami s návštěvou chrámů a kulturně-historických památek Japonska, které v hledáčku turistických fotoaparátů vypadají s rozkvetlými třešněmi naprosto bezkonkurenčně.

FOTO: Mapa nejpopulárnějších míst oslav Hanami

Nejpopulárnější místa oslav Hanami, Zdroj: maps.google.com

Japonský národ možná nebude vnímat krásu sakur tak jako předtím. Kvetoucí stromy ale přesto mohou dát novou naději, nový smysl i novou pozitivní energii. Tak jako mladé Kanaďance z Vancouveru, kterou oslavy Hanami inspirovaly v minulosti k vytvoření osobitého květinového parfému, jehož výtěžek právě v těchto pro Japonce perných chvílích poputuje na konto oblasti postižené vlnou tsunami.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Hanami v Japonsku postiženém tsunami. Festival kvetoucích třešní!