Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Haló, haló!: Hon na Padlou Madonu s velkými balónky

Redakce

Redakce

30. 4. 2011

René Artois je obyčejný kavárník v malé francouzské vesničce Nouvion. Má vlastní podnik, manželku, dvě milenky a tchýni zavřenou v podkroví. Život by pro něj byl skutečnou idylou, ale válka je v plném proudu, Francii okupují Němci a země potřebuje hrdinu, ať už to bude kdokoliv.

Píše se rok 1941 a německá armáda už bezmála rok okupuje Francii. Výjimkou není ani malé, strategicky umístěné městečko Nouvion ležící na pobřeží průlivu La Manche. René Artois (Gorden Kaye) je na první pohled nevýrazný obtloustlý podnikatel vlastnící kavárnu na náměstí. Jeho žena Madame Edith (Carmen Silvera) je se svým hlasem postrachem Reného i všech hostů, neboť pravidelně vystupuje se svým pěveckým číslem, proti kterému neexistuje účinná obrana.

Těžký život hrdiny

I přesto si René dokáže zachovat zdravý rozum, neboť se po nocích pravidelně schází se svými dvěma servírkami Yvette (Vicki Michelle) a Marií (Francesca Gonshaw). Díky nim jsou válka i život s manželkou pro Reného mnohem snesitelnější. Ovšem jen do toho osudového dne, kdy mu na okno zaťukají partyzáni a chtějí, aby se z něj stal hrdina odboje. René tak nemá na vybranou. Na jednu stranu se musí kamarádit s Němci, nebo ho zastřelí. A musí se kamarádit i s partyzány, nebo ho zastřelí za to, že se kamarádí s Němci.

FOTO: Seriál Haló, haló! herci: Gorden Kaye a Carmen Silvera

Šťastný páreček? René Artois a Madame Edith, Zdroj: distributor seriálu

A tak na rozkaz partyzánů vedených svéráznou Michelle (Kirsten Cooke) u sebe schová sestřelené britské letce a senilního padělatele Leclerca (Jack Haig). Ten Reného přivádí k šílenství nejen svými převleky, jako je ztracený horolezec uprostřed města, ale i doprovodem zpěvu jeho ženy na piano. Odboj k Renému zároveň velmi chytře nainstaluje i vysílačku pro komunikaci s britskou tajnou službou, a to do postele Reného tchýně s reproduktorem chytře ukrytým v nočníku.

Ovšem mezi Reného klientelu nepatří jen obyvatelé města a partyzáni, ale i příslušníci německé armády a gestapa. Není tak divu, že obchody jen kvetou. Stálými hosty jsou především velitel města plukovník Erich Von Strohm (Richard Marner) a jeho zástupce kapitán Hans Geering (Sam Kelly). Oba dva s Reném udržují přísně důvěrné obchodní styky. Výměnou za informace o cennostech ukrytých na zámku a za společnost obou servírek posílají do kavárny nedostatkové zboží z německých zásob.

Hon na balónky

Oba důstojníci tak už nakradli spoustu uměleckých děl z místního zámku, aby si díky nim po válce zajistili bezstarostný důchod. Mezi ukradenými cennostmi nechybí ani obraz Padlé Madony s velkými balónky od Von Clompa, který zaujme samotného Hitlera. Proto si pro něj pošle příslušníka gestapa Herr Otto Flicka (Richard Gibson), který po ukradeném obrazu zahájí své vlastní pátrání.

FOTO: Seriál Haló, haló! herci: Gorden Kaye a Carmen Silvera

Gestapákům řekneš ne jenom jednou, Zdroj: distributor seriálu

Asistentkou při vyšetřování mu je přitažlivá sekretářka plukovníka Von Strohma svobodník Helga Geerhart (Kim Hartman). Ta tiše balancuje mezi věrností k plukovníkovi a zvířecími pudy, které v ní vzbuzuje postava příslušníka gestapa, která je jednou z nejbizarnějších postav v celém sitcomu. Ovšem obraz rychle střídá své majitele a každý s ním má své vlastní plány.

Reného oba důstojníci nutí schovávat obraz ve své kavárně, aby ho neobjevilo gestapo, a zároveň musí pro odboj skrývat britské letce, aby je neodhalili Němci. Navíc jsou do Reného zamilované nejen obě servírky, ale i poručík Hubert Gruber (Guy Siner) přeložený do Nouvionu z ruské fronty a pevně věřící v Reného upřímnou lásku.

The YouTube ID of UgJwxP8N8O8&feature=related is invalid.

Hrdinové se dostávají do stále komičtějších situací, kterým se vždy postaví svým vlastním a nenapodobitelným způsobem. Divák si tak všechny postavy rychle zamiluje nejen pro jejich originalitu, ale i pro způsob, jakým jednají, pokud jsou v ohrožení. Ať už se jedná o scény, kdy je René mazlící se s jednou ze servírek přistižen manželkou, nebo Herr Flickův pohled na svou dobráckou duši, vždy jde o okamžik nabitý upřímným humorem.

Haló, haló! je britský sitcom natáčený BBC v letech 1982 až 1992. Hlavní zásluhu na jeho vzniku nesou především vynikající scenáristé Jeremy Lloyd a David Croft, který k sitcomu napsal i úvodní znělku. Ovšem tato spolupráce trvala pouze do konce šesté řady. Poté byl sitcom až do své závěrečné deváté řady psán Jeremym Lloydem a Paulem Adamem. V roce 2004 byl oceněn jako třináctý nejlepší britský sitcom.

Paradoxy postav a hrdinů

Mnoho herců prožívá ve svých rolích učiněné paradoxy, které dávají jejich postavám skutečný nádech humoru. Například postava obtloustlého sukničkáře Reného si v seriálu velmi často utahuje z homosexuality poručíka Grubera (Guy Siner). Ovšem sám Reného představitel (Gorden Kaye) je ve skutečnosti homosexuál.

FOTO: eriál Haló, haló! herci: Francesca Gonshaw, Gorden Kaye a Vicki Michelle

René se svými servírkami Marií a Yvette, Zdroj: distributor seriálu

Německý kapitán Hans Geering po celou dobu svého účinkování v seriálu ani jednou nevyslovil nacistický pozdrav Heil Hitler a vždy ho nahradil prostým klap. Přestože ve výsledku je tento zvuk doplňujícím faktorem komičnosti zakřiknuté postavy kapitána Hanse Geeringa, podnět ke vzniku dal až samotný představitel, protože on sám je židovského původu a odmítl nahlas vyslovit nacistický pozdrav.

Tento seriál se řadí mezi jedny z nejzábavnějších sitcomů na světě. Přestože už uplynulo téměř dvacet let od natočení posledního dílu, stále má milióny věrných fanoušků po celém světě. Tvůrci jej nikdy nenatáčeli jako obyčejný, tuctový sitcom. Naopak se z něj snažili vždy dostat to nejlepší, a proto se i dnes může Haló, haló! označit za jeden z nejpovedenějších sitcomů dvacátého století.

Haló, haló! (‚Allo ‚Allo!)

Komedie/Válečný
Velká Británie, 1982, 85 x 30 min

Režie: David Croft, Richard Boden, John B. Hobbs, Martin Dennis
Hrají: Gorden Kaye, Carmen Silvera, Guy Siner, Kirsten Cooke, Philip Kendall, Jack Haig, Rose Hill, Richard Gibson, Louis Mansi, Kim Hartman

Hodnocení: 5*****

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Haló, haló!: Hon na Padlou Madonu s velkými balónky