Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Haity skoro rok po ničivém zemětřesení. Země je sužována cholerou a hurikány

Redakce

Redakce

15. 12. 2010

Foto: Haity poškozeno hurikány!VIDEO!Je tomu již skoro rok, co otřáslo republikou Haity ničivé zemětřesení o síle 7 stupňů Richterovy škály, které si vyžádalo na tisíce obětí. Ihned se rozjely humanitární akce po celém světě. Země je však stíhána dalšími katastrofami – v říjnu vypukla epidemie cholery a v  listopadu zasáhl ostrov hurikán Tomas. Vítr o rychlosti 135 kilometrů za hodinu s prudkým deštěm způsobil zaplavení hlavního města.

Foto: Prezidentský palác stižený zemětřesením

Prezidentský palác stižený zemětřesením, Zdroj: gnosis9.net

Lednové zemětřesení pravděpodobně způsobil pohyb karibské a severoamerické litosférické desky na zlomu Enriquillo-Plaintain Garden. Navíc lze očekávat v příštích letech další otřesy, které by však nemusely mít tak tragické následky. Epicentrum zemětřesení se nacházelo v hloubce 10 až 13 kilometrů pod povrchem a asi 15 kilometrů od hlavního města, následkem čehož byla většina metropole srovnána se zemí. Nevydržely hotely, banky, katedrála, ani prezidentský palác.

Mezinárodní pomoc

Prezident USA Barack Obama přislíbil Haity rychlou pomoc. Spojené státy americké byly s Haiti propojeny leteckým mostem tvořeným letouny C-130. OSN uvolnila ze svých rizikových fondů 30 milionů. Pomoc nabídla i Česká republika. Například organizace Charita se soustředila na dodání potravin a léků do poškozené oblasti. Společnost Člověk v tísni poskytla Haity humanitární pomoc ve výši 300 tisíc korun, prostřednictvím dárcovských SMS vybrala kolem 51 milionů korun, díky nimž Haiti získalo pravidelný přístup k pitné vodě.  V březnu začaly fungovat i dlouhodobější projekty, v hlavním městě se otevřelo sedm dětských center. Během září začali fungovat kurzy pro truhláře a zedníky, mladí tak získali práci a mohou přispět k obnově země.

Na pomoc Haity šly i výtěžky z různých koncertů či sportovních utkání. Přední světoví interpreti nazpívali skladbu We Are The World 25 For Haiti, kterou na serveru YouTube zhlédlo již přes 60 milionů uživatelů.

Republika Haity, která je na 149. místě v indexu lidského rozvoje a je považována za ekonomicky velmi zranitelnou, se stále z ničivé katastrofy vzpamatovává, neštěstím byla silně otřesena ekonomika a většina měst byla poničena. Po hurikánu Tomas a následných deštích se navíc vyvalila z břehů řeka Artibonite, což napomohlo šíření epidemie cholery. Nákaza si zatím vyžádala přes 800 obětí. Mezinárodní pomoc i nadále pokračuje, obnova země však potrvá ještě dlouho.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Haity skoro rok po ničivém zemětřesení. Země je sužována cholerou a hurikány