Menu
TOPZINE.cz
Divadelní hry, představení - novinky a recenze

Hadrián z Římsů v Klicperově divadle boří mýty

Michaela Hellerová

Michaela Hellerová

12. 11. 2010

Nová komedie v podání Vladimíra Morávka v Hradci Králové v Klicperově divadle boří mýty. Hadriánem z Římsů hradecké divadlo vzdalo hold městskému dramatikovi Václavu Klimentu Klicperovi, po kterém v roce 1885 město pojmenovalo vzniklé divadlo a letos tomu uplynulo rovných 125 let!

Hadrián z Římsů Zdroj: klicperovodivadlo.cz

Hudební komedie Hadrián z Římsů v Hradci dostala šmrnc. Starodávnou veselohru plnou zápletek, omylů, ale i čisté a upřímné lásky předvedli herci s absolutním nasazením a s radostnou vizí.

Vladimír Morávek do této inscenace vložil i kousek hradecké historie, aby si diváci během představení mohli zavzpomínat na slavná jména, která v Hradci na jevišti hrála. „Kdyby ty stěny, kdyby ty stěny mohly mluvit.“ Ozývá se v každém přerušení hry, ale překvapivě nijak děj nepřetrhnou. Jako kdyby historie se starodávným tématem korespondovala.

Shakespearovské vybavení a poodhalení herecké profese

Monstrózní kulisy, shakespearovské kostýmy, výrazné líčení, náhlá přerušení, hudební doprovody, ale i vtipné dialogy, když si například herci sami ze sebe dělají legraci, inscenaci dodávají šmrnc a divadlu na divadle nic nechybí.

Žoldnéř Srpoš si nenechá mluvit do svého řemesla a kolegovi z branže Soběborovi říká: „To je moje práce. Nepleť se mi do řemesla, já jsem tu za Hadriána!“ Divákovi tímto odhalí své řemeslo a na jevišti často dojde ke slovním hříčkám, například kolegyni Jenovefě Srpoš řekne: „Já nejsem opilej, já to jen hraju. Jen hraju!“

Herci Hadriána z Římsů

Celé představení se nese v komediálním duchu a na scéně se objevují další a další vtipné gagy a postavy, které diváky rozesmějí. Například sluhu Lepohleva bravurně hraje Ondřej Malý s typicky nezaujatým hlasem, kterému je všechno jedno!

Komedie v Hradci nikdy neskončí

Jako každá veselohra i Hadrián z Římsů  dopadne šťastně. Komediální detektivka se třemi Hadriány v Hradci boří mýty. Vladimír Morávek do této hry vmísil část historie Klicperova divadla, a tím nastavil laťku hodně vysoko. „Kdyby ty stěny, kdyby ty stěny mohly promluvit a za pár let nám sdělit kousek historie divadla, kde byli na začátku 21. století herci jako Tomicová, Sklenář, Zapletal nebo Kociánová s velkým divadelním šéfem Ladislavem Zemanem…“

Hadrián z Římsů

Klicperovo divadlo v Hradci Králové

Režie: Vladimír Morávek

Hrají: Hynek Pech, Pavla Tomicová, Kristýna Kociánová, Josef Čepelka, David Smečka, Jan Sklenář, Ondřej Malý, Tomáš Lněnička, Filip Richtermoc, Petr Vrběcký, Vojtěch Dvořák, Eva Kratochvílová, Lenka Loubalová, Jiří Klepl, Josef Vystrčil, Klára Horáková, Šimon Richtermoc

Hodnocení: 5*****

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Hadrián z Římsů v Klicperově divadle boří mýty