Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Habermannův mlýn na DVD: Mozaika andělských i bestiálních charakterů

Habermannův mlýn, který natočil Juraj Herz, má vyprávět o poválečném odsunu Němců. Největší část filmu se ale odehrává za protektorátu. Sledujeme příběh Němce Habermanna, který se snaží všemi různými prostředky chránit svou rodinu, přátele i obyvatele vesnice před vládou Sturmbahnführera Koslowského.

FOTO: Habermannův mlýn

Opravdu je to film o poválečném odsunu Němců?, Zdroj: distributor filmu

Film

Překvapivé je především to, že právě příběh obyvatel mlýna je hlavní náplní filmu (i když vhodně zvolený název nám to vlastně ihned prozrazuje). Celá distribuce tedy tak trochu klame tělem. Popisuje, jak film netradičně ukazuje krutou první vlnu poválečného odsunu (ale rozhodně se této tématiky nedotýká jako první), už ovšem nezmiňuje, že se tyto scény odehrají až v posledních dvaceti minutách.

Samotný majitel mlýna Habermann (Mark Waschke) je na hlavní postavu až příliš nevýrazně vykreslený a černobílý (spíše tedy bílý). Je to čistý člověk, který se snaží chránit své dědictví po předcích – svůj mlýn, a s tím i své pracovníky a obyvatele města. Bude mu jeho postavení stačit, aby všechny uchránil před protektorskými úředníky? Asi sotva, že. Jinak by vlastně nebylo o čem točit.

Kdyby byl například vypravěčem této historie hajný Březina (Karel Roden) a podával nám vše ze své perspektivy, hned by to bylo o něčem jiném. Právě to zde chybí – oči, kterýma se můžeme dívat, stanovisko, které můžeme zaujmout. Příběh tedy neurazí ani nenadchne.

Karla Rodena a jeho herecký talent chválíme i v podrobnější recenzi

Po celé sto čtyři minuty nám před očima probíhá mozaika různých charakterů a střípků životních příběhů. Je velice neprůsvitná, často nedovysvětlená a nikam nevedoucí. Jako by nám tvůrci umožnili nahlédnout do životů všech obyvatel Habermannova mlýna, kteří mají zajisté svá tajemství, své problémy, své kostlivce ve skříni. Ale to je vše. Nesnaží se nám postavy příliš emocionálně přiblížit. Nenechají diváky, aby se s nimi ztotožnili. Je to škoda a ubírá to filmu na kvalitě i atraktivitě. Jako by nám chtěli ukázat celou třetinu jejich života, ale nakonec to sestříhali jen do pětiny a dál se na to už vykašlali.

Jaký má například význam, že se divák dozví o problému hajného, kterému se nedaří mít se svou manželkou dítě? Kdyby později v hajném vznikla závist, dávalo by to alespoň nějaký smysl. Takhle má jeden rodinu a druhý ne. Vlastně by se nic nezměnilo, ani kdyby mu měl Březina závidět tajně (což ze snímku nevyplývá, ale možné to je).

Situací a odboček, které vůbec neposouvají děj, je zde opravdu plno. Například epizody s vedoucím hotelu, Václavem Pospíchalem (Jan Hrušínský), který několikrát ve filmu opakuje „nezapomeňte, kdo vám pomáhal“, ale přitom není jeho příběh v závěru nikde rozveden a o jeho dalších osudech se nedozvíme vůbec nic.

Snímek také občas strádá po stránce citové. Letmo se vás sice sem tam něco dotkne, ale kamera, hudba a obsazení nasvědčují, že se strhne přímo hurikán všech citů, pocitů a dojetí. Ale nestane se tak. Spíš je to mdlé. Škoda. Po vizuální stránce je totiž film velice pěkný. Kamera odvedla dobrou práci, barvy jsou tlumené. Převládá spíše šedý odstín, do ponuré válečné atmosféry se ovšem hodí. Hudba výborně komunikuje s atmosférou jednotlivých scén. Je velkofilmová, nostalgická, tajemná, občas temná.

FOTO: Občas je třeba něco nebo někoho obětovat

Občas je třeba něco nebo někoho obětovat

Příklad správně fungující dramatické situace nastává, když má Karel Roden zastřelit nevinného Němce. Divák se naplno dokáže vžít do jeho pocitů. S touto scénou pak přichází i vrchol dějové linky, což je boj o životy dvaceti Čechů z městečka. Deset mrtvých za každého zastřeleného Němce. Zde je všechno to napětí, které jinde schází. S koncem filmu, kdy se zvedne vlna násilí proti všem Němcům, se to vůbec nedá srovnat. Tam je vám maximálně líto šlechetného Habermanna, který nakonec za svou vesnici opravdu položí život. Ale z jiného důvodu, než by si kdy myslel.

DVD

Na tomto disku je nám nabídnut kvalitní širokoúhlý obraz společně s výborným zvukem a českými titulky pro neslyšící. Menu je jednoduché, ale nejsou zde žádné bonusy. DVD tedy nepřináší žádný velký luxus, vsadilo spíše na cenovou dostupnost.

Habermannův mlýn

Drama
Česko/Německo/Rakousko, 2010, 104 min

Režie: Juraj Herz
Hrají: Mark Waschke, Hannah Herzsprung, Franziska Weisz, Karel Roden nejml., Andrej Hryc, Wilson Gonzales Ochsenknecht, Erika Guntherová, Oldřich Kaiser, Jan Hrušínský, Radek Holub, Ben Becker, Zuzana Kronerová

Zvuk: český 5.1
Titulky: české pro neslyšící
Bonusy: žádné

Hodnocení: 2**
Hodnocení DVD: 2**

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Habermannův mlýn na DVD: Mozaika andělských i bestiálních charakterů