Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Greenland Whalefishers přivezou do Prahy keltský punk

Adriana Semlová

Adriana Semlová

9. 8. 2011

Ve středu 10. srpna do Prahy zavítá folk-punková kapela Greenland Whalefishers. Jako speciální host vystoupí také tuzemská skupina Benjaming Band.

FOTO: Greenland Whalefishers

Greenland Whalefishers, Zdroj: pořadatel koncertu

Dá se spojit keltská hudba s punkem? Greenland Whalefishers jsou odpovědí právě na tuto otázku. Tahle norská partička čerpá z irského a keltského prostředí a to vše pak propojuje s punkovým stylem hraní a rytmikou. Severské země jako Grónsko, Island nebo Norsko mají drsné podnebí, jsou divoké, ale i melancholické. I to kapela vyjadřuje ve své hudbě.

Zpěvák Arvid Grov a muzikant Gunnar „The Sheds“ Grov založili kapelu v roce 1993. Oba jsou ostřílení punkáči, ale jejich hudební počátky směřovaly k lidové hudbě. Jejich první hit Mary B. Good, ve kterém hrají na mnoho typicky irských nástrojů, je dostal do povědomí irských posluchačů. „Oni měli rádi naši muziku, my jsme měli rádi jejich pivo,“ říká kapela, protože po jejich prvním úspěchu se v Norsku otevřelo mnoho irských pubů.

Greenland Whalefishers – Mary B. Good

Na kontě má kapela sedm studiových alb. Poslední nahrávka Songs From The Bunker vyšla minulý rok. Kromě Evropy a USA jezdí pravidelně na turné do Japonska. Doma v Norsku také vystoupili jako předskokani na koncertě slavných The Dubliners.

Rodinný gang z Krkonoš

Dva bráchové začínali před více jak deseti lety zkoušet několik písniček. Ve dvou se to ale zvládalo těžko, přibrali tedy mladšího bratra na bicí a tátu na basovou kytaru. A tak vznikla kapela Benjaming Band. Nejprve si kapela vystačila s převzatými songy, později však pod vlivem kanadských The Real McKenzies začali tvořit vlastní věci, přidali dudy, akordeon a mandolínu. V jejich tvorbě se objevují prvky punku, rock´n´rollu a keltské hudby.

Greenland Whalefishers vystoupí ve středu 10. srpna v pražském Rock Café. Kapely své vystoupení odstartují v půl deváté večer a vstupenky zakoupíte za 230 korun.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Greenland Whalefishers přivezou do Prahy keltský punk