×
TOPZINE.cz

Green Lantern. Příručka amerického patriotismu v komiksovém obalu

Poprvé se čtenářům v České republice otevírá možnost dozvědět se, kdo je to ten Green Lantern. Komiksový hrdina, který patří k jedněm z nejoblíbenějších hlavně v americké popkultuře u nás nemá takřka žádnou tradici. BBart ve spolupráci s nakladatelstvím Crew se chytře rozhodlo vydat pěkně od začátku příběh, který vypráví historii Green Lanterna.

Ilustrace na obálce komiksu Green Lantern, autor: Ivan Reis, Dave McCaig

Americký hrdina v zeleném kostýmu – Green Lantern (česky zelená lucerna nebo také zelený lampář) je u nás známý pouze ze zahraničních seriálů. Například aktéři seriálu The Big Bang Theory (Teorie velkého třesku) se o něm několikrát zmiňují a jeden z nich si dokonce velmi rád obléká jeho kostým na tématických večírcích. Kdo je to ten Green Lantern? Jaké má schopnosti a k čemu slouží ta jeho zelená lucerna? To a mnoho dalšího prozrazuje komiks s názvem Green Lantern – Tajemství původu.

Příběh vypráví o nejznámějším pozemšťanovi, který nosil zelený kostým – Halu Jordanovi. Když byl Hal malý kluk, neustále zlobil svou matku a dva bratry, v dospělosti se přidal k letectvu, ale kvůli jeho výbušné povaze ho nakonec vyhodili. Naštěstí pro něj havaruje na Zemi mimozemská loď s umírajícím Abin Surem, jenž ho vybere jako svého nástupce ve sboru ochránců s názvem Green Lantern.

Hal Jordan, pravý americký hrdina

Scénarista Geoff Johns je ke čtenářům velmi vstřícný. Veškerý děj předkládá pěkně na talíři bez jakýchkoli odboček nebo skoků v čase. Vše je lineárně pokládáno za sebou, aby to pochopil i největší prosťáček. S hlavním hrdinou seznamuje čtenáře od raného dětství, představuje jeho budoucí lásku, kamarády i padouchy. Ukazuje, v čem spočívá hrdinova síla i slabost, dokonce stihne popsat historii sboru Green Lanternů, až se čtenář diví, jak to mohl všechno napasovat do ne moc rozsáhlého komiksu. A kupodivu jeho styl funguje a Tajemství původu se čte jedním dechem.

Green Lantern: obálka

Stejně jako příběh je upřímný i hlavní hrdina. Hal Jordan představuje prototyp muže, který se objevuje snad v každém hollywoodském filmu. Tak trochu rebel, ale v srdci dobrák s mesiášským komplexem. Rozený vůdce, který má jako správný Američan v rukávu schované trauma z dětství – mrtvého otce. Prostě chlápek, kterého by chtěl mít za kamaráda každý, když jde do tuhého.

Další postava, která rozhodně stojí za zmínku je mimozemšťan Sinsestro. Tento Green Lantern vnímá Hala jako obtížný hmyz a sebe považuje se za nejlepšího z nejlepších a jeho chladný pohled naznačuje, že se nejedná o prázdné chvástání.

Americký styl brazilského kreslíře

Za kresbou Tajemství původu stojí Ivan Reis. Zajímavostí je, že pochází ze São Paula, ale kresba brazilského rodáka o tom vůbec nevypovídá. Autor má typický americký styl, který může každý objevit v Spidermanovi nebo X-Menech. Barevné ztvárnění komiksu se velmi povedlo. Hlavně křiklavě zelená, kterou vyluzuje kouzelný prsten hlavního hrdiny, opravdu září a působí velmi mysticky.

První komiks o Green Lanternovi vydaný u nás se opravdu vyvedl. Někteří možná namítnou, že je moc americký, ale je americký v dobrém slova smyslu. Poutavý příběh, sympatický hlavní hrdina a neustále se vyvíjející historie komiksu přiláká k jeho přečtení spoustu nadšenců, kteří ocení jeho přímost a čtenářskou vstřícnost. Snad se u nás někdy vydá i jeho pokračování.

Název originálu: Green Lantern – Secret Origin
Český název: Green Lantern – Tajemství původu
Scénář: Geoff Johns
Kresba: Ivan Reis
Překlad: Richard Klíčník
Počet stran: 176
Vazba: brožovaná
Rozměry: 260 x 170 mm
Vydal: BBart/Crew, Praha 2011
Doporučená cena: 399 Kč

Hodnocení: **** (80 %)Diskuse

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..