Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Green Lantern, komiksový hrdina ovládající sílu magického prstenu

Petra Gawlasová

Petra Gawlasová

25. 3. 2011

V červnu tohoto roku se k nám chystá další film na motivy komiksu – Green Lantern. Tento komiksový hrdina patří k jedněm z neoblíbenějších v anglo-americké popkultuře, ale u nás moc známý není. Velká škoda, protože Green Lantern má v komiksovém světě své čestné místo hned vedle Supermana, Spidermana a dalších. Kdo to Green Lantern vlastně je a z čeho pramení jeho popularita?

Hal Jordan jako pán prstenu a lampy, zdroj: distributor filmu

Psal se rok 1940 a americké nakladatelství All-American Publications (později se přejmenovalo na známější DC Comics) vydalo první sešit s příběhy hrdiny známého jako Green Lantern. Komiks stvořil kreslíř Martin Nodell pod pseudonymem Mart Delon a scénář napsal Bill Finger, který mimo jiné pomohl Bobu Kaneovi stvořit Batmana. Autoři se inspirovali hlavně příběhěm z Pohádek tisíce a jedné noci Aladin a kouzelná lampa, kde Aladin stejně jako Green Lantern používá magickou lampu a prsten. Mezi dalšími zdroji autoři uvádějí operu Richarda Wagnera Prsten Nibelungův a sledování práce železničářů, kteří k signalizaci vlakům tehdy používali zelené a červené lucerny.

Jednou ze zajímavostí tohoto komiksu je, že pod maskou Green Lanterna se neskrýval jeden člověk, ale hrdinů bylo hned několik. První, stvořený právě Fingerem a Nodellem, se jmenoval Alan Scott. Jeho příběh začíná ve chvíli, kdy se mu do rukou dostává podivná lucerna, která se zhmotnila z mystického zeleného světla. Alan se díky ní stane z obyčejného strojvůdce superhrdinou bojujícím proti zločinu pod jménem Green Lantern (Zelená lucerna).

Jeden z Green Lanternů, ochránců vesmíru, zdroj: distributor filmu

S pomocí lucerny si vyrobí kouzelný prsten, který mu propůjčuje neuvěřitelné schopnosti jako procházení hmotnými předměty, létání nebo vytváření ničivých paprsků energie. Každý superhrdina má ovšem svoji slabinu a Green Lantern není výjimkou. Kryptonitem Alana Scotta je obyčejné dřevo.

Po druhé světové válce upadá zájem o superhrdinské komiksy a zlatá éra Green Lanterna končí. Vrátil se až roku 1950, kdy se DC Comics rozhodlo oživit zašlou slávu oblíbených hrdinů. Green Lanternem se tentokrát stal testovací pilot Hal Jordan, který získal magický prsten od umírajícího mimozemšťana Abina Sura. Ten přiletěl na zem, aby zde našel svého pokračovatele.

Green Lantern: obálka

Díky příběhu Hala Jordana je zodpovězeno několik otázek týkajících se minulosti lucerny a prstenu. Za vším totiž stojí jednotka bytostí z různých planet (anglicky Green Lantern Corps), která vybraným lidem propůjčuje magické schopnosti a dovoluje jim stát se jedním z nich. Kromě toho, že Hal Jordan patří do jednotky Green Lanternů, stal se dokonce zakládajícím členem Justice League of America. Do této ligy kromě něj patří Batman, Superman, Wonder Woman, Flash a Aquaman.

Za postavou moderního Green Lanterna se skrývá mladík Kyle Ryner, který nahradil postavu Hala Jordana v roce 1994. Ovšem fanoušci Hala se svého oblíbence nechtěli jen tak vzdát. Nakladatelství DC Comics postavu obnovilo v komiksu Green Lantern: Rebirth a Green Lantern: Secret Origin. Poslední jmenovanou sérii se rozhodlo vydat na konci února  nakladatelství Crew pod názvem Green Lantern: Tajemství původu. Hrdina ovládající sílu zelené lucerny a prstenu, tak má konečně šanci dostat se i do českého povědomí.

Okolo postavy Harolda „Hala“ Jordana se bude odehrávat i děj nového filmu režiséra Martina Campbella (Casino Royale, Zlaté oko), který u nás bude mít premiéru v červnu tohoto roku. Hlavní role se zhostil stále více populární Ryan Reynolds (X-men Origins: Wolverine, Pohřbený, Návrh). Autoři filmu si chytře vybrali to nejzajímavější z hrdinovy historie a nezbývá než doufat, že se jim krok vyplatí.

Green Lantern si získal srdce čtenářů po celém světě díky sympatickým hrdinům, napínavému příběhu a nekonečnému počtu zápletek. Kombinací prvků science fiction, fantasy a klasických příběhů amerických superhrdinů se jeho fanouškovská základna neustále rozrůstá a komiks ještě neřekl své poslední slovo.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Green Lantern, komiksový hrdina ovládající sílu magického prstenu