Menu
TOPZINE.cz
Art & Design

Czech Grand Design 2012: Designéry roku jsou Koldová a Yeffet

Štěpánka Tupá

Štěpánka Tupá

16. 3. 2013

FOTO: grand_czech_design

Akademie designu České republiky dnes ve Stavovském divadle předala prestižní ceny. Designéry roku zvolila Lucii Koldovou a Dana Yeffeta. Ti obdrželi také celkový nejvyšší počet hlasů v soutěži.

Ceny v kategorii Designér roku, Grand Designér a cenu Ministerstva kultury získala dvojice hned za několik výrobků. Mezi ně patří lavičky Urban Islands, kolekce svítidel pro firmu Brokis nebo zrcadla Mirror a Private Mirror. Koldová se v soutěži už v roce 2009 stala Objevem roku, letos v této kategorii porota ocenila Daniela Gonzalese a jeho kolekci nádobí Jumbo.

Kategorii Módní designér ovládla Hana Zárubová. Nominována byla v soutěži již potřetí, podruhé zvítězila. Zaujala s limitovanou kolekcí Panto. Designérům šperků kralovali Markéta Richterová a Zbyněk Krulich alias Blueberries, jejichž šperky jsou vyráběny metodou 3D tisku.

Grafickým designérem roku se stala kreativní skupina Okolo s neobvyklou koncepcí výstavy v krabici Light Sculptures. Nejlepší série fotografií roku 2012 pořídila Bet Orten pro módní blog FashionBook.cz, pro časopis ELLE a také za záchranu historických lázní Kyselka.

FOTO: vitez_grand_czech_design

Vítězný návrh svítidel z dílny Lucie Koldové a Dana Yeffeta. Zdroj: Czech Grand Design

Nejlepším designérským obchodem byl vybrán TON na Karlově náměstí, kategorii Výrobce roku opanovala společnost mmcité. Z její dílny pochází například lavičky pro seniory, odpadkové koše Nanuk a městský mobiliář Urban Islands. Cenu pro nejlepšího výrobce zaštítilo Ministerstvo průmyslu a obchodu.

Cenu veřejnosti vybojoval Lukáš Jabůrek, vrchní designér karlovarské firmy Moser.

Do Síně slávy vstoupil Zdeněk Ziegler, vedoucí ateliéru grafického designu Ústavu umění a designu v Plzni. Proslavil se především tvorbou plakátů v padesátých a šedesátých letech, známá je ale i jeho další, komplexní výtvarnická tvorba.

V každé kategorii vybírala porota ze tří finalistů, jejichž jména byla známa od poloviny ledna. Příležitost hlasovat v kategorii Cena veřejnosti měli návštěvníci výstavy v Národním technickém muzeu, kde byla díla všech nominovaných vystavena. Vítěz každé kategorie získal cukrovou vatu na designové špejli z dílny ateliéru Zdeňka Vacka a Daniela Pošty.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Czech Grand Design 2012: Designéry roku jsou Koldová a Yeffet