Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Gorila Kijivu čeká třetí mládě! Moja a Tatu budou mít sourozence!

Samcová Jana

Samcová Jana

21. 1. 2010

Kijivu (T.Mrhalkova)Pražská ZOO dnes odtajnila další z chovných úspěchů své zahrady. Zasloužilá gorilí matka Kijivu čeká svého třetího potomka! Narození gorilího mláděte se očekává v březnu nebo dubnu tohoto roku. Jméno zatím prozrazeno nebylo.

Kijivu, Foto: T. Mrhálková, ZOO Praha

Kijivu, Foto: T. Mrhálková, ZOO Praha

Příchod nové gorily je v ZOO velkou událostí. Všichni ošetřovatelé goril nížinných očekávají narození mláděte s velkou nadějí a jsou překvapeni, jak rychle po sobě přicházejí mláďata na svět. Osmnáctiletá Kijivu je na tom zdravotně velmi dobře a svá dvě předchozí mláďata Moju a Tatua vychovala přirozeně a bez problémů, proto i v případě třetí gorilky chovatelé očekávají poklidný průběh. Otec nového přírůstku Richard prožívá březost Kijivu velmi klidně a neprojevuje žádnou agresi. Po třech letech od narození samečka Tatua a pěti letech od narození Moji se tak návštěvníci mohou těšit na další gorilí mládě. Porod bude přenášen online na internetu.

Nejstarší ze sourozenců, Moja, by za dva roky měla pražskou ZOO opustit v rámci mezinárodního chovného programu. Odchod Moji je nutný, aby nedocházelo ke gorilímu incestu. Ředitel ZOO Miroslav Bobek by podle svých slov byl rád, pokud by Moja zůstala Praze co možná nejblíže, například v Bratislavě. Vše závisí na koordinátorech chovného programu.  

Nové opičí výběhy

Vodní příkop, Foto: T. Mrhálková, ZOO Praha

Vodní příkop, Foto: T. Mrhálková, ZOO Praha

V souvislosti s očekáváním nového mláděte a zejména s bezpečností lidoopů je v řešení rekonstrukce výběhů. Proměnou projde venkovní příkop v pavilonu goril a rovněž vodní příkop v Indonéské džungli, v němž se v minulých dnech málem utopil orangutaní samec Pagy. Zatímco příkop v pavilonu goril bude zasypán a návštěvníky bude od goril oddělovat silná skleněná bariéra, ve vodním příkopu u orangutanů budou nainstalovány uchopovací prvky, aby v případě dalšího pádu lidoopů do vody nedošlo k utonutí. Obě bezpečnostní úpravy jsou zatím ve fázi počátečních úvah. Zásyp gorilího příkopu přijde na řadu až po narození nového mláděte, v jednání je i vybudování druhého výběhu pro gorily.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Gorila Kijivu čeká třetí mládě! Moja a Tatu budou mít sourozence!