Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Google Maps: svět na dlani

Redakce

Redakce

2. 3. 2010

google-mapyO tom, že Google je jedním z nejlepších internetových vyhledávačů není vůbec pochyb. Není se tedy čemu divit, že podobnou pozici mají i Google Mapy.

Google Mapy

Google Mapy

V této době je to právě pět let, co jsme se poprvé mohli zorientovat podle této googlovské aplikace. Postupem času se staly kompatibilní pro většinu internetových prohlížečů a to znamenalo jediné – zvětšení radiusu působnosti. Za půlku dekády své existence se rozšířil i samotný plán – najdeme na něm většinu zemí světa, z nichž některé si můžeme dokonce projít.

Typy map

Základním typem je druh Mapa. Tento tradiční autoatlasový vzhled si, jako ostatní, můžete zobrazit s vloženými fotografiemi, videi, záběry z webkamery a dokonce i s odkazy na internetovou encyklopedii Wikipedia.

Dalším typem je mapa Satelitní. Tato mapa nám umožňuje pozorovat skutečné záběry určitých míst. Jediným problémem tohoto plánu je, že data nejsou často aktualizována, takže tu dnes najdeme záběry ještě z loňského roku.

Posledním druhem je Terénní. Ta nám ukazuje názvy měst a vesnic, označení silnic a navíc členitost reliéfu.

Google Mapy - detail

Google Mapy - detail

StreetView

I když tuto vymoženost doprovázejí spory o ochranu totožnosti, nemůžeme jí upřít jedinečnost a geniálnost. Komu by se nelíbilo sedět si v teple svého domova a pohybovat se po světě pouze na svém počítači? V naší republice se sice můžete podívat jen do Prahy, Brna, Ostravy a na silnice, které tato města spojují, ale například StreetView v USA je celkem dobře propracovaná a pokrývá skoro celé americké území. Projít se například po chodníku slávy je sen mnoha lidí, tak proč si ho alespoň částečně nesplnit?

Jak je vidět, cestovat po světě už není v dnešní době vůbec složité. Stačí k tomu počítač a připojení na internet. Jsem jen zvědavá, jak dlouho bude trvat, než se po Google Maps budeme moci i virtuálně procházet.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Google Maps: svět na dlani