Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Goodfellas: Na jednom koncertě byly tři slečny z místní školy a nikdo jiný

Redakce

Redakce

13. 4. 2010

Goodfellas_promo2009_1Pražsko-karlovarská kapela, která hraje především akusticky, zasáhla českou hudební scénu naplno. Jela na turné, vydala desku, natočila videoklip a její další turné právě probíhá. Také stihla vyhrát anketu o Největší kulturní událost v Karlových Varech. A to všechno za jeden jediný rok.

Goodfellas, Zdroj: archiv

Goodfellas, Zdroj: archiv

Jak jste vymysleli název?

Název jsme vymysleli, když jsme měli mít první koncert. Museli jsme něco napsat na plakát. Goodfellas je film, který se do češtiny překládá jako Mafiáni. Ve skutečnosti jsou ale Goodfellas v překladu dobří parťáci. Vtipné je i to, že mafiáni v podsvětí na sobě závisí životem a když zradí jeden, jdou ke dnu všichni. Tudíž si musí všichni důvěřovat. A navíc to slovo i pěkně zní, což je samozřejmě taky důležité.

Jak jste se dali dohromady?

My se všichni známe už strašně dlouho. Jednou jsme se s celou partou sešli v Karlových Varech v parku. Tam jsme jen tak jamovali a ani ve snu nás nenapadlo, že časem z našich improvizací vznikne kapela.

Máte nějaký hudební vzor?

Tenkrát v parku jsme hráli písničky Jacka Johnsona nebo G. Lovea. Posloucháme samozřejmě různé akustické projekty jako John Buttler trio. Teď hodně posloucháme kapelu Incubus, byli původně skoro metalisti, ale dnes dělají skvělé silné písničky. A jejich akustické nahrávky jsou nedostižné. Často daleko lepší, než songy kapel, které jsou akustické původně. Pak nás baví taky The Young Gods, původně elektronická skupina, která také přešla na akustickou hudbu.

Goodfellas, Zdroj: archiv

Goodfellas, Zdroj: archiv

Jak jste se k tomu stylu, co děláte, vlastně dostali? Přes ty vzory? Většina mladých teď poslouchá spíš rock, metal, pop, hip hop….

Předně si myslíme, že to, co děláme, vlastně rock je. Jen ho hrajeme na jiné nástroje a dáváme tomu jinou šťávu, než je obvyklé, nejsme tak hluční. Druhá věc je, že k akustice jsme se nedostali přes žádné vzory. V parku bylo úplně logické, že jsme si přinesli španělky. Od té doby už nikdo ani nezauvažoval hrát nějak jinak.

Kdo u vás nejvíc skládá písničky?

Nejvíc skládá Gonzales. Na desce jsou tak čtyři věci, které složil sám. Jinak se ale podílíme všichni, třeba Jamie a Edai.

Kolik času vám zabere kapela?

To záleží, jak komu. Třeba Gonzalesovi, který dělá i management a zařizuje koncerty, takových pět hodin denně, někdy i víc. Tomovi, který chodí na střední školu, o něco míň. To prostě jinak nejde. Zase díky tomu, že věnujeme kapele hodně času, jdeme rychleji kupředu. Třeba letos se podíváme na víc letních festivalů. Na ty se dostat je hrozně těžké, vmáčknout se mezi známé kapely.

Kam jste se vmáčkli?

V tuhle chvíli je jisté, že z těch největších budeme třeba na Colours of Ostrava a na Sázavafestu. Další se ještě dojednávají.

Otázka na paměť. Kde a kdy jste měli největší publikum?

Největší publikum bylo asi v Karlových Varech, na večírku serveru Zdaryvary.cz. Tam bylo asi pět set lidí. Druhá největší akce byl nejspíš křest CD loni v září v Paláci Akropolis, kam přišlo asi tři sta lidí. Tam byli zase jenom naši fanoušci, proto bylo i tohle publikum pro nás asi nejcennější.

Máte nějaké stálé fanoušky?

Nejbližším přátelům kapely říkáme fellas of Goodfellas. Vedle Karlových Varů a Prahy, kde jich je nejvíc, máme například fanouškovskou základnu ve Frýdku-Místku, což je strašně daleko, ale jezdíme tam koncertovat do místní čajovny. Jsme dnes přátelé s provozovatelem a jeho kamarády. Jednou se na nás jeli podívat až do Bratislavy. Ale takových míst je víc, Studénka u Ostravy nebo Chodov u KV, Opava a další.

Když už jsme u Karlových Varů, není nevýhoda mít půlku kapely tam a půlku tady?

Docela nevýhoda to je. Každá zkouška nás stojí pětistovku, aby se jedna půlka dopravila za tou druhou (smích). Na druhou stranu nám to trochu zjednodušilo začátky, protože máme v podstatě dvě domácí města. Prahu a Vary. V obou městech se nám začínalo dobře. Vše ale nasvědčuje tomu, že se časem všichni usídlíme spíš v Praze.

Zpět k publiku. Kdy a kde jste měli nejmenší?

To bylo loni na podzim při turné. V Trutnově přišly tři slečny z místní školy. A nikdo jiný. Shodou okolností to byl jeden z nejlepších koncertů. Mnohem horší ale je, když se koncert třeba den dva předem zruší, tomu se vždy snažíme vyhnout.

Čí byl nápad vydat CD?

Vlastně to ani není regulérní CD. Skutečná deska je až od třiceti minut a naše EP má asi pětadvacet. Důvod, proč jsme se rozhodli ho vydat, byl zachytit naskládané písničky. A navíc jsme si na podzim sami zorganizovali velké turné a k tomu se takový velký úder skvěle hodil.

Co byste k CD řekli?

Jsou tam hrozně zajímaví hosté. Třeba Tereza Nekudová, Bradley Stratton, Honza Ponocný alias Circus Ponorka a další… Desku to hodně pozvedlo.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Goodfellas: Na jednom koncertě byly tři slečny z místní školy a nikdo jiný