Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Goodfellas a jejich nové album Robbery Blues. Z Čech až na západní pobřeží

Redakce

Redakce

7. 6. 2011

FOTO: Goodfellas!Recenze! Akustická nadílka napěchovaná energií a pozitivní náladou, to byli Goodfellas na EP Sweet and Lowdown, kterým dostali nejednoho posluchače na první poslech. Nová deska Goodfellas je jiná. Nutno dodat, že s každým dalším poslechem je lepší a lepší.

FOTO: Goodfellas

Goodfellas, Zdroj: promo photo

Robberry Blues je pestřejší, obrací se k rockovým kořenům a čerpá z blues, rock’n’rollu i country. A kde jinde by taková deska měla vzniknout než v kolébce zmíněných žánrů, ve Státech.

Když se Goodfellas začali rozhodovat, komu svěřit zvuk nového alba, popíchl je Jaz Coleman svojí hláškou: „Czech Republic is for fun.“ Kluci nelenili a zapátrali po zahraničních producentech, kteří mají prsty v jejich oblíbených albech. Kytarista Gonzales obeslal vytypovaná jména a pak nezbývalo než čekat.

Půl roku nejistoty ukončila zpráva od amerického producenta Chrise DiBeneditta: líbí se mi to, přijeďte. K vysněnému natáčení chyběl jen krůček – peníze. Šílenější nápad než pohřbít poslední úspory v Casinu by byl snad jen vybrat poštu v Mokré Lhotě. Ne v případě Goodfellas, ti mezi žetony natrefili na svého mecenáše.

Rozhovor ze křtu Robbery Blues: Čtěte o náhodách, které dovedly Goodfellas až do Ameriky.

Čas je drahý, natož pak v kalifornském studiu. Necelý měsíc intenzivní práce se proměnil v kvalitní album s neméně kvalitním zvukem, který ale není sterilní a přiléhavě k názvu desky si ponechává určitou dávku syrovosti a trochu té špíny amerického západu.

Robbery Blues zní oproti EPčku rock’n’rollověji. Zásluhu na tom bezpochyby mají také klasické bicí, které na Sweet and Lowdown chyběly. I když v soundu Goodfellas došlo ke znatelnému posunu, dominantní stále zůstávají kytary. Kytarový základ občas příjemně rozčísnou klávesy nebo foukací harmonika.

Naprostou většinu zpěvů opět obstarává Tom. Jeho hlasu svědčí hlavně delší tóny a skladby, kde se příjemně rozvíjí melodie. Občasná snaha tlačit hlas do drsnější polohy působí trochu zbytečně, jako by chtěl zpěvák přerůst sám sebe. I rocková přidrzlost by měla být uvěřitelná.

Hlasové zpestření přichází v songu Together, kde se v roli zpívajícího bubeníka představuje producent předešlého počinu Sweet and Lowdown a dnes už právoplatný člen skupiny, Honza Horáček alias Horace. Ženský vokál si fellas přizvali do písničky Car Check. Možná by se slušelo napsat dívčí vokál, ale až uslyšíte protřelý hlas Dominiky Haškové, stěží uvěříte, že majitelka hlasu sotva dostala občanku.

Různé nálady, jen ne nuda

Robberry Blues není deska jedné nálady a jejímu rytmu se  jen tak neubráníte. Girl Like You k neposednosti přímo vybízí, zatímco Mighty Real příjemně zhoupne na romantičtější vlně. Lehce podroušená, ale odhodlaná Tiptoe in the Mess chytne na první dobrou a nepustí.

A co čekat od eponymního blues pěti kluků z české kotliny? Překvapivě přesvědčivé podání a pohlcující gradaci, která končí až se začátkem Smooth End of the World. Užijte si své 3:33 v naivním oparu iluzí. Ranní návraty do reality pak připomene koncertní sborovka Mornings.

Goodfellas nasázeli na svůj debut slušných, co do kvantity i kvality, dvanáct kousků. Ostatně EP Sweet and Lowdown, které obsahovalo v reedici (včetně remixů) stejný počet skladeb, by se v dnešní době jistě nikdo jako plnohodnotné album vydat nebál.

Karlovarští fellas se na Robberry Blues posunuli. S novým producentem, jak už to bývá, přišel i nový zvuk. Podstatné je, že jsou to pořád oni, sice v trochu rocknrollovějším kabátě, ale pořád vlastním.

Goodfellas – Robberry Blues

Vydáno: 28. 3. 2011

Skladby: Bobby Long, Car Check, Girl Like You, Mighty Real, Tiptoe in the Mess, Robberry Blues, Smooth End of the World, Mornings, Together, Kiss Away, Rather Happy Than Right, Here I Am

Celkový čas: 48:35

Vydalo: Indies MG

Hodnocení: 4½****

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Goodfellas a jejich nové album Robbery Blues. Z Čech až na západní pobřeží