Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Gnomeo a Julie na DVD: Sádrová lovestory, při které se nestihnete nudit

Nela Christovová

Nela Christovová

10. 7. 2011

Ona miluje jeho a on ji, jenže nemůžou být spolu, protože se jejich rodiny z duše nesnášejí. Povinný happy end, rozjuchané postavičky, závěrečné titulky a kapesníček. V čem se Gnomeo a Julie liší od ostatních barevných slaďáren? Asi v ničem. Až na ty trpaslíky.

FOTO: Gnomeo a Julie

Nejkýčovitější verze Shakespeara dokáže příjemně překvapit, Zdroj: distributor filmu

Film

Ano, v hlavních rolích se nám představují kýčovití trpaslíci, kteří střeží dvě stejně bizarní zahrádky. Modří jsou od Monteků a červení překvapivě obývají dvorek pana Capuleta. Oba rody, tedy ty sádrové, mezi sebou pořádají závody na zahradních sekačkách a vůbec si dělají různé naschvály. Jenže trpaslíci pouze kopírují své postarší majitele, kteří se opravdu láskyplně oslovují pazdráte a čarodějnice. Proč? To se už nedozvíme.

Všechno se odehraje během necelých 80 minut, a proto není čas na žádné zbytečné chození kolem horké kaše. Klasiku bylo proto nutné osekat na nejnutnější minimum a chvílemi se proto zdá, že postavám chybí jakýkoli výraz a jejich úloha se smrskla na úroveň obyčejných loutek odříkávajících své repliky.

Pokud zrovna počítáte, kolikrát už nám podobné motivy filmaři naservírovali, pravděpodobně dojdete k neuvěřitelným číslům. Když ale tady rodiny zjistí, koho si jejich potomci vybrali za partnera, vypukne nefalšovaná zahradní bitva. Nečekejte ale žádnou řežbu, tady se padlí hrdinové slepují vteřinovým lepidlem. V obdobně nevinném duchu se nese celý příběh, přesto ale nebude nudit ani odrostlejší publikum, pro které si filmaři přichystali pár pikantnějších hlášek.

Kromě ústředního páru vás čekají trpasličí přitakávači, poskakující muchomůrka nebo patetická žába, která svou střeleností trochu připomene rybku Dory z animáku Hledá se Nemo. Vše je předem nalinkované, ale aby film neztratil svou jakous takous didaktickou funkci, mluvící socha Shakespeara dětem na konci vyloží, jak by měl film správně skončit. Ale neskončí.

Režie se ujal Kelly Asbury, který má na svědomí mimo jiné i Shreka 2. A je to znát, i tenhle animák si bere na paškál různé americké klasiky jako Kill Bill, Americkou krásu, Zkrocenou horu nebo Kmotra, a vše doprovází na deset různých variací známé písničky skupiny Bee Gees Juliet, zde pochopitelně nazvaná Gnomeo.

DVD

Když už Shakepeara, tak se vším všudy, řekli si zřejmě tvůrci, a proto postavy místo obvyklé americké angličtiny hovoří se silným britským přízvukem. Na komičnosti díky dabingu nabývá i emo plameňák šmrncnutý španělštinou, jenže tohle všechno pohltila jako obvykle bezfantazijní česká verze. Naši dramaturgové by ale neměli zapomínat, že to jde udělat i jinak, jak jsme se přesvědčili například u rodinného snímku Madagaskar. V něm jedna z postaviček promlouvala soustavnou moravštinou a nuda to rozhodně nebyla.

FOTO: Gnomeo a Julie

Vypadám snad jako begónie? Ne, spíš jako bukvice!

Film lze spustit ve dvou verzích, v klasické dvojrozměrné a také čím dál tím oblíbenější 3D verzi. Stejně jako většina trojrozměrných titulů i Gnomeo a Julie obsahuje papírové brýle, které ani tady zrovna moc nefungují. Nejen že u animovaných filmů třetí rozměr celkově pozbývá na významu, ale s dodanými brýlemi ještě navíc uvidíte červenomodře. Proto se může zdát paradoxní, že když brýle sundáte, uvidíte všechny barvičky mnohem jásavější.

Gnomeo a Julie (Gnomeo & Juliet)

Animovaný / Dobrodružný / Komedie
Velká Británie / USA, 2011, 81 min

Režie: Kelly Asbury
Hrají: James McAvoy, Emily Blunt, Ashley Jensen, Michael Caine, Matt Lucas, Jim Cummings, Maggie Smith, Jason Statham, Ozzy Osbourne, Stephen Merchant, Patrick Stewart, Julie Walters, Hulk Hogan, Kelly Asbury, Richard Wilson, Dolly Parton

Jazyk: 5.1 česky, slovensky, maďarsky, anglicky
Titulky: české
Bonusy: žádné

Hodnocení filmu: 3***
Hodnocení DVD: 2**

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Gnomeo a Julie na DVD: Sádrová lovestory, při které se nestihnete nudit