Menu
TOPZINE.cz
Vzdělání a kariéra

Mediální bublifuk kolem ministerstva školství chrlí a chrlí

Redakce

Redakce

28. 2. 2011

Glosa! Dobeš, Drobil, ProMoPro a tak dále. Novináři si libují v pokud možno jednoslovných pojmenováních pro sporné události, které zaručeně hýbou republikou, otřásají vládou v základech nebo konečně vyčistí vody špinavého českého rybníčku. Nejedna z těch nejnovějších kauz se týká i ministerstva školství. Pro šéfa resortu máme dárek k dnešním narozeninám – bilanci, která není zrovna růžová. O co jde?

Josef Dobeš

Ministr školství Josef Dobeš má co vysvětlovat, Zdroj: MŠMT

Takhle ochotný člověk ministerstvo školství už hodně dlouho nevedl.  Soucítí se studenty a studentkami, které se hroutí pod náporem studijních povinností. Za jednu z nich prý dokonce napsal seminární práci. Řeč je o Janě Machálkové, která vede Dobešův kabinet a u toho studuje sociální a masovou komunikaci na Univerzitě Jana Amose Komenského (J. A. Komenský nepatří mezi zakladatele tohoto ústavu, pozn. autorky).

Vtipný pokus o politickou diskreditaci

Ať už seminárku Dobeš napsal (za to se bijí psavci-investigativci z MF DNES) nebo ji pouze autorizoval (za to se bijí Dobeš s Machálkovou), tematicky se zaobírá Politickou komunikací ministra Josefa Dobeše. Škoda, že už je práce napsaná. Lze totiž očekávat, že k pořádné politické komunikaci v praxi se Dobeš teprve dostane. Mimochodem, na celou záležitost se seminárkou se přišlo díky e-mailu, což je na ministerstvu školství lehce ošemetný způsob komunikace.

Pan ministr chce, abyste mi dal klíč od sejfu

Před několika dny zase přišli reportéři Mladé fronty s tím, že přímí podřízení ministra Dobeše sledovali zhruba dvacítku vysoce postavených úředníků. Jak se již stává zvykem, ministr i údajní poškození vyrazili do boje podáním trestních oznámení na neznámého pachatele.

Celý případ měl začít tak, že si ředitelé Mastný a Říha zašli za IT manažerem ministerstva Metelkou, aby jim umožnil přístup k e-mailové komunikaci vybraných zaměstnanců. Jistili se prý ministrovým jménem. Jenomže co se nestalo! Mastný se ohradil, že za Metelkou s tímto požadavkem nikdy nešel (ještě chybělo říct, že Metelka bývá často nametelkovaný a trpí halucinacemi). Dobeš naopak nechápal, proč s tím Metelka tak dlouho otálel a neupozornil na podezřelé chování svou nadřízenou nebo ministra.

Opisovat se ve škole nesmí od první třídy, ministrovi to ale asi nikdo neřekl, Zdroj: sxc.hu

Nechci se zastávat pana Metelky, ale už Libor Michálek dokázal, že co si naDrobil, taky si snědl. Zároveň ale nejsem znalcem pracovních postupů na ministerstvu, tudíž nevím, jak je možné, aby zaměstnanec IT oddělení poskytl důvěrné informace o třetích osobách někomu, kdo řekne, že jedná s povolením ministra. Jak vidno, asi je.

Tyto dvě kauzy jsou jen předzvěstí dalšího sledu problémů na MŠMT. Personální čachry, statisícové odměny, nové maturity nebo zakázka pro  firmu bez zaměstnanců ale daleko převyšuje vyjadřovací schopnosti glosátora na takto malém prostoru. Beztak všechny pouze vzbuzují dojem, že se někdo snaží odvrátit pozornost novinářů od mnohem závažnějších průšvihů. Veselé narozeniny, pane ministře!

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Mediální bublifuk kolem ministerstva školství chrlí a chrlí