Menu
TOPZINE.cz

Glee: Školní sbor nul, který to dotáhl až na vrchol

Redakce

Redakce

3. 8. 2010

Amerika minulé léto nalezla nový fenomén. Stal se jím seriálový kolotoč o bandě zpívajících nul. Nenechte se zmást (nejen) hudebně kolísajícími teenagerskými hity posledních let, protože Glee kope naprosto jinou ligu. Hlavní představitelé nové kultovní modly by totiž do kapsy strčili většinu aktuálních mainstreamových interpretů. Než se ze skvěle rozjetého vlaku stane vtíravý produkt, zaměřme se na jeho kvalitní hudební stránku.

Herecké obsazení hudebního seriálu Glee, Zdroj: archiv

Pro nastínění situace jen spěšně představíme příběhovou linku. Děj se točí okolo školní sboru, který není mezi studenty zrovna dvakrát populární. Vlastně vůbec. Být ve sboru zároveň znamená být na téhle prudérní střední škole na dně společenského žebříčku. Velký snílek v podobě učitele španělštiny je rozhodnutý navrátit sboru jeho slávu. Do sítě pěveckého sboru se začnou chytat i populární kids a sbor postupně začne lapat šťávu, což se nelíbí hlavní záporné postavě, kterou je drsná a nekompromisní trenérka roztleskávaček. Nastává zapeklitá cesta k dosažení velkého cílu – vyhrát celonárodní pěveckou soutěž.

Teď se můžeme věnovat hudebnímu magnátu, který se z Glee pracně vybudoval. Každou epizodu fanoušci dostali, kromě útrap a radostí hlavních hrdinů, také kvalitní zpracování již populárních písniček. Hrdinové z Glee přezpívali hity od Rihanny, Queenů, Celine Dion, Christiny Aguilery, The Beatles, z her z Broadwaye nebo od popové královny Madonny, které dokonce producenti věnovali celý speciální díl.

Z Glee za necelý rok působení už stačily vyjít tři studiové desky, dvě speciální EP a neuvěřitelných devadesát pět singlů. Ani jeden z těchhle produktů však nehrál druhé housle. V USA se všechny tři studiové desky usadily v TOP 5, přitom ta poslední dokonce kralovala celému žebříčku prodejnosti. Ve Velké Británii se dokonce všechny protlačily do TOP 3.

Speciální EPéčka, jedno věnováno Madonně a jedno závěrečnému dílu první série, opanovala americký prodejní žebříček. Podobně si vedly i písně. Bandě potrhlých looserů se podařilo obnovit slávu zapomenutých hitů, nebo jejich lesk dokonce převýšit. Příkladem tomu může být hlavní píseň seriálu, můžeme ji klidně nazvat hymnou, Don’t Stop Believing od kapely Journey, která si v americké singlové hitparádě dokonce vedla lépe než originál. A s výčtem úspěchů bychom mohli klidně pokračovat dál a dál.

Glee převýšilo všechna očekávání a z hlavních představitelů se přes noc staly vyhledávané hvězdy. Hlavní tvářička seriálu Lea Michele svým hlasovým rozsahem může konkurovat i otřelým stálicím hudebního nebe. Její specialitou jsou hry z Broadwaye a muzikály, stejně jako v případě jejího kolegy Chrise Colfera, který má hlas, za který by se nestyděla žádná muzikálová zpěvačka (ano, zpěvačka). Matthew Morrison, který hraje vedoucího sboru, už dokonce podepsal nahrávací smlouvu na svoji první sólovou placku. Z hlavní záporné postavy, kterou ztvárnila Jane Lynch, se stala komerční hvězda.

Takhle bychom mohli pokračovat s celým hereckým obsazením seriálu. První série je za námi a vzhledem k velkému úspěchu je už potvrzená řada druhá i třetí. My jim můžeme jen přát, ať se dočkají podobných úspěchů i za pár měsíců, kdy se tenhle megalomanský marketingový kolos znovu rozběhne.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Glee: Školní sbor nul, který to dotáhl až na vrchol