Menu
TOPZINE.cz
Sport

Giro d´Italia: Získá Roman Kreuziger očekávaný úspěch?

Redakce

Redakce

5. 5. 2011

Již jen dva dny zbývají do začátku jednoho ze tří nejsledovanějších etapových závodů – Giro d´Italia. Od přestupu české jedničky z italské stáje Liquigas do kazašské Astany už uběhlo 8 měsíců. Dávají některé dílčí úspěchy z poslední doby naději, že Česká republika bude mít konečně v celkovém pořadí svého zástupce na bedně?

Roman Kreuziger

Uspěje Roman Kreuziger na letošním Giru? Zdroj: romankreuziger.com

Nedávné 4. místo na klasice Lutych–Bastogne–Lutych a také vítězství v poslední etapě Kolem Trentina dávají naději. Je to však z pohledu českého fanouška dost? Roman si svými nejlepšími českými výkony na Tour de France (9. celkově v letech 2009 a 2010) na sebe takříkajíc upletl bič. Změna týmu a nové prostředí měly přinést tolik kýženou novou motivaci a lepší výsledky, ale přestože příprava byla shodná s těmi z předešlých dvou let, na výsledcích to znát doposud nebylo.

„V přípravě jsem udělal maximum. A jsem připraven bojovat o co nejlepší umístění,“ potvrdil Kreuziger na svých oficiálních stránkách.

Vzhledem k tomu, že je v kazašském týmu pro tento závod jedničkou, dobré umístění se od něj očekává.

„Je to velká odpovědnost směrem k ostatním a vážím si toho. Máme dobrou partu a jeden druhému věříme. Vím, že kluci udělají maximum, aby mi pomohli. Společně můžeme dokázat velké věci,“ dodává cyklista.

Giro místo Tour

Rozhodnutí pokusit se uspět na Giru oproti všemi očekávané účasti na Tour de France oznámil Roman po dohodě s vedením týmu oficiálně již na začátku letošní sezony. Vyhne se tím většině soupeřů, kterou by nepochybně na TdF potkal. Připočteme-li k tomu fakt, že souboje o bílý trikot v posledních dvou ročnících Staré dámy Romanovi nevyšly podle jeho představ a v podstatě lze mluvit o tom, že bratři Schleckové či belgický objev Gesink jsou o pomyslnou délku kola výrazně napřed, lze toto považovat za prozíravé rozhodnutí.

The YouTube ID of OtO30WSiUXM&featureI is invalid.

Rozhoduje hlava

Jedno by však určitě nemělo být opomenuto: společně s výkonností se na úspěchu podílí také hlava. Roman nikdy nebyl typem závodníka, který by se bezhlavě pouštěl do předem prohraných bitev, byť jsou vždy takové pokusy považovány za sympatické a kořením cyklistiky. Vždy vystupoval  jako zdravě sebevědomý, možná snad až chladně analytický vrchař, kterému nečinilo problém pojmenovat chyby, jichž se dopustil, či dojet si horskou etapu sám ve svém tempu.

Namátkou lze jmenovat např. tenisty Björna Borga či Ivana Lendla, kteří pro podobný emoce postrádající přístup byli současně obdivováni i nenáviděni. K úspěchu ale může vést právě ona schopnost zdravě se nechat pohltit emocemi a oprostit se od spekulací za každou cenu.

Příprava přímo v Itálii

V dubnu si byl Kreuziger projet část 14. etapy končící v Monte Zoncolanu. V tomto týdnu si projel zhruba 80 km etapy následující s cílem v Gardecii.„Je dobře, že jsem to viděl, protože ta trojkombinace Grossglockner, Monte Zoncolan a Gardeccia je šílená. První etapa má 160 km, druhá 210 km a poslední nejtěžší 230 km s obrovským převýšením. Tak těžké kopce jsem snad nejel,“ říká o trati.

„Právě etapa na Gardeccii bude podle mě rozhodující, je to třetí den v horách po sobě. Proto říkám, že když někdo něco ztratí v sedmé nebo pak v deváté etapě na Etnu, je spousta času to získat někde jinde,“ podtrhuje důležitost tohoto úseku Kreuziger, který se nejvíce těší na třináctou etapu s cílem na Grossglockneru.

Program 94. ročníku Giro d´Italia

7. května – 1. etapa: Venaria Reale – Turín (týmová časovka 21,5 km)

8. května – 2. etapa: Alba – Parma (242 km)

9. května – 3. etapa: Reggio Emilia – Rapallo (178 km)

10. května – 4. etapa: Quarto dei Mille – Livorno (délka zatím neurčena)

11. května – 5. etapa: Piombino – Orvieto (201 km)

12. května – 6. etapa: Orvieto – Fiuggi Terme (195 km)

13. května – 7. etapa: Maddaloni – Montevergine di Mercogliano (100 km)

14. května – 8. etapa: Sapri – Tropea (214 km)

15. května – 9. etapa: Messina – Etna (159 km)

16. května – volný den

17. května – 10. etapa: Termoli – Teramo (156 km)

18. května – 11. etapa: Tortoreto Lido – Castelfidardo (160 km)

19. května – 12. etapa: Castelfidardo – Ravenna (171 km)

20. května – 13. etapa: Spilimbergo – Grossglockner/Rak. (159 km)

21. května – 14. etapa: Lienz/Rak. – Monte Zoncolan (210 km)

22. května – 15. etapa: Conegliano – Gardeccia-Val di Fassa (230 km)

23. května – volný den

24. května – 16. etapa: Belluno – Nevegal (časovka jednotlivců 12,7 km)

25. května – 17. etapa: Feltre – Sondrio (246 km)

26. května – 18. etapa: Morbegno – San Pellegrino Terme (147 km)

27. května – 19. etapa: Bergamo – Macugnaga (211 km)

28. května – 20. etapa: Verbania – Sestriere (242 km)

29. května – 21. etapa: časovka jednotlivců v Miláně (32,8 km)

Svorada Kreuzigerovi věří

Spolumajitel a závodník cyklistického týmu Merida Team Ján Svorada má o favoritech závodu jasno. „Mezi favority Gira řadím určitě Alberta Contadora, Denise Menchova, Vincenza Nibaliho a právě Romana,“ věří českému zástupci.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Giro d´Italia: Získá Roman Kreuziger očekávaný úspěch?