Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Gipsy Kings roztančili Budapešť. Brno se má na podzim na co těšit!

Alena Uhlířová

Alena Uhlířová

10. 5. 2011

FOTO: Gipsy Kings!Fotogalerie!Gipsy Kings, francouzská kapela se španělskými kořeny, vystoupila v hlavním městě Maďarska, v Budapešti. Osm mužů obsadilo jeviště, chopilo se svých hudebních nástrojů a svými tóny dokázalo proměnit halu obyčejných lidí na parket smyslných tanečníků.

FOTO: Gipsy Kings

Gipsy Kings, Zdroj: gipsykings.com

Gipsy Kings účinkují na hudební scéně již třicet let. Jsou potomky španělských cikánů, kteří kvůli občanské válce emigrovali do Francie. Dvě příbuzné rodiny – Reyesové a Baliardové – spojily své talenty a daly vzniknout osmičlennému tělesu, jehož hudbu lze charakterizovat jako rumbu okořeněnou jižanským temperamentem a cikánskou osobitostí.

Téměř vyprodaná budapešťská aréna přivítala skupinu velkým vřelým potleskem, ta se jim odvděčila jedinečnou hudbou plnou španělských rytmů. Maďarský temperament příchozích se projevil již při prvních tónech. Ženy i muži roztančili svá těla, ohromná masa lidí se vlnila jako bouřící oceán a pozpěvovala si společně s cikánskými králi.

[album:https://www.topzine.cz/wp-content/uploads/dm-albums/2011_05_07_gipsy-kings_koncert/]

Gipsy Kings si zakládají především na zvuku kytar, jenž je pro jejich hudbu tak typický. Jejich klasický zvuk nelze nahradit žádným jiným nástrojem. Kytary dokážou navodit tu pravou náladu a dávají vyniknout skvělému hudebnímu umění svých majitelů. Prostor však Gipsy Kings poskytli i jiným nástrojům – slyšet byla trumpeta, bonga, klávesy, vždy v perfektním souznění. Každý z nástrojů si užil pár minut slávy, aby se mohl prosadit a ukázat, co vše dokáže, když ho vezme do ruky zkušený muzikant.

Přečtěte si také rozhovor s Gipsy Kings

Dominantní byl ale samozřejmě zpěv. Zastřené hlasy všech zpěváků fanoušky přenesly do slunného Španělska, do země býčích zápasů a flamenca. Na hlasech celé pěvecké sekce bylo slyšet, jak si zpěv užívají a nechávají se jím unášet ze skutečnosti až do světa lehkosti a emocí.

Gipsy Kings při svém vystoupení zapomněli na povinnost především pobavit všechny návštěvníky. Odpoutali se od tohoto závazku, a do jejich hudby se tak vnesla dávka něčeho navíc, něčeho nepopsatelného, co vycházelo přímo z jejich srdcí. Muzikanti se oddali každičkému tónu, který jako by se rodil z duše a oni ho cítili v každé části svého těla. Probudili tak ve svých fanoušcích emoce, jež se navenek dostávaly skrze rozzářené obličeje a tančící těla.

Pánové v Budapešti představili výběr nejoblíbenějších skladeb. Zazněly romantické i živelné, o lásce i o zklamání, o dobru i o zlu. Za všechny bych jmenovala skladbu Volare, která je známá po celém světě všem generacím. Tančí na ni babičky a dědečkové, rodiče i jejich děti. Píseň je plná optimismu a neumírajícího rytmu.

Gipsy Kings v Budapešti dokázali, že jsou skuteční králové. Jejich dokonalá hudba se spojila s posluchači a vzniklo tak neviditelné pouto, jež se již nikdy nepřetrhne. Svůj temperament Gipsy Kings představí také v České republice. 21. října přijedou předat kousek svého poselství brněnské hale Rondo.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Gipsy Kings roztančili Budapešť. Brno se má na podzim na co těšit!