Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Gettyho muzeum – historická moderna (2. část)

Redakce

Redakce

19. 2. 2010

prioritaLos Angeles je město známé díky megalomanskému filmovému průmyslu a jeho sídlu, Hollywoodu. Jenže město andělů schraňuje i jiné druhy umění a to na jediném místě – v Gettyho muzeu.

Gettyho centrum, Autor: Pavla Brodacká

Gettyho centrum, Autor: Pavla Brodacká

V minulém díle jsem vám prozradila, jak proběhla výstavba muzea. A na to, co se skrývá uvnitř, se podíváme v tomto článku.

Permanentní výstava

Díla, která jsou v Gettyho centru vystavená nastálo, byla vytvořena do 20. století a ve sbírce najdeme obrazy, kresby, fotografie, zdobené rukopisy, sochy, nábytek a dekorativní umění. Tato díla najdeme vevnitř, ale ochuzeny nezůstaly ani venkovní prostory. Tam nalezneme umění moderní doby, především sochy, a také krásně zdobené zahrady.

Ve východním pavilonu nalezneme barokní umění ze 17. století, které pochází hlavně z vyspělých evropských kultur. Jižní část centra je věnována umění 18. století, opět především výtvorům ze starého kontinentu. V západní části jsou vystaveny italské sochy a dekorace a také část maleb. Severní pavilon zabírají malby z doby renesance.

Oltář, Autor: Pavla Brodacká

Oltář, Autor: Pavla Brodacká

Probíhající výstavy

Kromě stálic výstavy najdeme v některých částech Gettyho centra i přechodné expozice. V této době byste mohli shlédnout fotografie Frederica H. Evanse, kresby Rembrandta a jeho učedníků nebo například kresby nizozemských umělců. Informace o těchto měnících akcích můžete nalézt na internetových stránkách www.getty.edu.

Součástí muzea je i větší obchod, ve kterém můžete zakoupit knihy, které byly vytvořeny právě Gettyho centrem. K zakoupení jsou průvodci, ale i publikace o jednotlivých umělcích a různé umělecky zaměřené suvenýry.  S prázdnou jistě nikdo neodejde.

[album:

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Gettyho muzeum – historická moderna (2. část)