Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Gettyho muzeum – historická moderna (1. část)

Redakce

Redakce

12. 2. 2010

getty-celejLos Angeles je město známé díky megalomanskému filmovému průmyslu a jeho sídlu, Hollywoodu. Jenže město andělů schraňuje i jiné druhy umění a to na jediném místě – v Gettyho muzeu.

Gettyho muzeum

Gettyho muzeum, Zdroj: Pavla Brodacká, Topzine.cz

Tento komplex dostal jméno podle Jean Paula Gettyho, amerického podnikatele minulého století. Na svou vášeň pro umění si tento bohatý Američan vydělával svou ropnou firmou, díky které se stal jedním z prvních lidí na světě, jejichž mění nabylo více jak jedné miliardy amerických dolarů. A to žil teprve ve 20. století!

Výstavba

Pro nově vznikající centrum bylo důležité najít velké a přístupné místo, na kterém by se dal celek postavit. Vítězem se staly hory v Santa Monice, které poskytly plochu skoro 750 akrů. Na nich své dílo postavil americký architekt Richard Meier, který se podílel i na výstavbě muzea v Atlantě nebo Frankfurtu.

Aby se do centra vůbec dostali návštěvníci, byla vybudována zvláštní tramvaj. Na první pohled vypadá jako ty naše, možná trochu moderněji, ale její konstrukce by spíše odpovídala horizontálnímu výtahu. Pohybuje se na vzduchových polštářích, které vytváří elektrické větráky. Díky tomu neznečišťuje životní prostředí.

Usilovná práce mnoha lidí byla bohatě odměněna 16. prosince 1997. V tento den otevření se totiž na novou budovu přišlo podívat více jak deset tisíc lidí!

Podle průvodce Gettyho centra navštívilo muzeum do dubna 2008 více než 14 milionů návštěvníků. Až vám v příštím díle popíši interiér, nebudete se těmto příchozím divit. Nalákat vás můžu na sbírky, které obsahují díla z antického Řecka a Říma, a nebo například obrazy od evropských mistrů jako byli Monet, Degas či Manet.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Gettyho muzeum – historická moderna (1. část)