Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Georges Meliés: Objevitel mnoha kouzel filmu

Redakce

Redakce

15. 1. 2010

melies_600x338První autor, který využil techniku a filmové triky k prezentaci své fantazie. Jako první si uvědomil, jak velký má film potenciál ve vytváření iluzí a přenosu emocí. Jako první dal filmovému dílu příběh.

Melies

George Meliés Zdroj: waikato.ac.nz

Meliés pocházel z milionářské rodiny obuvníků. Byl poslán do světa na zkušenou, ale vrátil se jen se znalostí varieté. Poté byl rodinou vyděděn. V Grand Café totiž propadl kouzlu ukázek bratří Lumiérů. Ti mu však odmítli kameru prodat, a proto si sestavil vlastní. V té době (začátek 20. stol.) byl film chápán jen jako zábava, pokleslý druh umění. Navíc divadla se bála, že je zruinuje. Divadelní herci proto ve filmu nechtěli hrát. Meliés však objevil nové možnosti filmu, především triky jako stop time, zmizení, dvojexpozice… čímž vyřešil problém s herci, protože se jednoduše namnožil a sám byl schopen zahrát muzikanty celého orchestru.

Jeho první krátké komické scénky Ďábel v klášteře a Ďáblovo pilulky vznikaly již v roce 1896. V dalším snímku Dreyfusova aféra (1899) Meliés reagoval na aktuální stejnojmennou událost, která v té době rozdělila Francii. Tímto snímkem ovlivnil veřejné mínění.

melies_600x338

Astronauti přistáli na Měsíci (nebo se do něj spíš zapíchli) Zdroj: thestranger.com

Pak přišla Cesta na měsíc (1902). Jedná se o první filmovou adaptaci Jula Verna. Je vzata nevážně, komicky. Popisuje přistání astronautů na Měsíci, jejich boj s Měsičňany, návrat na zemi a slavnostní vyznamenání astronautů. Ručně kolorovaný film měl megaúspěch. Meliés si však neošetřil autorská práva, a proto jej Američani začali okamžitě kopírovat. A to byl začátek Meliésova konce.

Jeho vrcholové dílo Dobytí pólu (1912) však bylo ve své době neaktuální, a proto neúspěšné. Léta po první světové válce znamenají pro Meliése zlé časy. Pokusy dostat se zpátky do filmového průmyslu jej stojí veškeré peníze. Končí s filmem a umírá úplně neznámý. Animované triky zůstaly vefilmové tvorbě dlouho zapomenuty. O padesát let později Meliésovo dílo oživil český animátor Karel Zeman (viz článek zde).

MeliesVoyage

Zdroj : mardecortesbaja.com

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Georges Meliés: Objevitel mnoha kouzel filmu