Menu
TOPZINE.cz
Hudba

George Clinton rozjede v Praze divoký funkový cirkus

Martin Faix

Martin Faix

2. 5. 2011

George Clinton and Parliament FunkadelicSpolu s Jamesem Brownem a Slyem Stonem patří George Clinton mezi nejvýznamnější představitele světového funku. Ačkoli mu letos bude již sedmdesát let, je stále velmi aktivním umělcem a 22. června přijede do Prahy, kde vystoupí ve velkém sále v Lucerně. 

George Clinton and Parliament Funkadelic

George Clinton and Parliament Funkadelic, Zdroj: wikimedia.com

George Clinton započal svoji hudební kariéru v šedesátých letech minulého století, kdy založil svoji první skupinu The Parliament a začal pracovat jako přední skladatel písní pro první afroamerický label Motown. Stal se tak jedním z významných mluvčích černošských hnutí v Americe. Mimo koncertování s Parliament založil později také funkovější skupinu The Funkadelic. V průběhu dalších let spolu kapely vystupovaly společně a došlo prakticky k jejich sloučení pod názvem Parliament and Funkadelic.

Vstupenky koupíte od 890 korun online zde

Svým originálním přístupem k fúzi rhythm and blues, funku a psychedelie se skupiny Parliament-Funkadelic staly jedněmi z nejvýraznějších představitelů funkové hudby spolu s Jamesem Brownem a Sly and the Family Stone. V osmdesátých letech George Clinton zahájil svoji sólovou kariéru a začal působit rovněž jako producent různých skupin. V roce 1985 produkoval album Freaky Styley skupiny Red Hot Chilli Peppers, kde se zároveň angažoval při psaní textů.

„Jsem vetřelec,“ pronesl o sobě v jednom z interview George Clinton.

V devadesátých letech se opět žánrově posunul směrem k rapu a hip hopu, navázal spolupráci například s raperem 2Pacem Amaru Shakurem a mimo jiné spolupracoval se skupinou Primal Scream na jejich desce Give Out But Don´t Give Up. George Clinton si také drží jedno zajímavé hudební prvenství: samply z jeho skladeb jsou jedny z nejvyužívanějších mezi jinými hudebníky vůbec. Například rapper Dr. Dre vysamploval beaty ze skladeb Parliament-Funkadelic a postavil na nich mnoho svých písní.

Koncerty skupin Parliament-Funkadelic patří mezi jedny z nejdivočejších funkových koncertů a je tedy důvod se těšit na velmi našláplou show pod vedením George Clintona alias Dr. Funkensteina. Obě skupiny mají zhruba něco přes dvacet muzikantů, oděných do velmi veselých a pestrých kostýmů, a této šílené partičce velí mohutný George Clinton. Kdo tedy chce vidět pořádně divokou jízdu, ať 22. června zavítá do velkého sálu v pražské Lucerně – zážitek to bude přinejmenším nezapomenutelný.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

George Clinton rozjede v Praze divoký funkový cirkus