Menu
TOPZINE.cz
Literatura

Gay pohádka Princ a princ boří tabu. Dostane šanci i u nás?

Tereza Andělová

Tereza Andělová

25. 3. 2013

Adéla Elbel, známá především z kapely Čokovoko, přeložila z holandštiny pohádku s homosexuální tematikou. Peníze na vydání knihy s názvem Princ a princ se snaží získat od svých fanoušků. Podaří se jí to?

FOTO: První pohádka, která otevřeně zobrazuje homosexuální lásku. Zdroj: hithit.com

První pohádka, která otevřeně zobrazuje homosexuální lásku. Zdroj: hithit.com

Pohádka Princ a princ vznikla ve spolupráci holandské spisovatelky Lindy de Haan a ilustrátorky Stern Nijland už před deseti lety. Její děj je poměrně tradiční.

Princezna, která je princem

Stará královna chce svoji vladařskou funkci předat synovi, ale ten se nejdříve musí oženit. Do jejich království se tak začnou sjíždět princezny z různých koutů světa. Princ si ale nemůže vybrat. Vše se změní s příjezdem poslední princezny. Po chvíli se čtenář dozvídá, že se jeho vyvolenou nestala princezna, ale její bratr. Pohádka končí happy endem a princové spolu šťastně žijí až do smrti.

Pohádka Princ a princ byla přeložena do desítky jazyků a českého překladu se dočkala až letos. Překladatelka Adéla Elbel však narazila na neochotu českých nakladatelství knihu vydat.

Rozhodla se proto peníze získat jinou cestou, a to prostřednictvím internetového portálu Hithit. Zde může každý přispět částkou od 100 korun až do řádu tisíců. Za finanční pomoc si dárci mohou vybrat bonusovou odměnu. V nabídce je například účast na uzavřeném koncertě Čokovoko, večeře s Adélou Elbel, nebo minikurz kreslení s Petrem Niklem.

Pokud se podaří vybrat minimální částku 88 tisíc korun, knihu vydá nakladatelství Meander, které se zaměřuje na dětské umělecké knihy.

Prince a prince můžete podpořit i vy

Pohádka Princ a princ nenabízí jen neotřelý příběh, který nabourává klasické genderové stereotypy. Kniha se zároveň může pochlubit i kvalitním grafickým zpracováním. Kromě krásných ilustrací v ní malí čtenáři najdou i nejrůznější koláže či výstřižky z novin. Pokud se peníze na vydání vybrat nepodaří, peníze se dárcům vrátí zpět.

FOTO: Čokovoko vydaly svůj debut

Překladatelka Adéla Elbel je součástí svérázné hudební formace Čokovoko, na fotografii je vpravo. Zdroj: cokovoko.cz

Proč je dobré knihu podpořit? Adéla Elbel upozorňuje především na její výchovný aspekt. Příběh o dvou princích, kteří se do sebe zamilují, ukáže dětem přirozenou cestou, že homosexualita je normální jev.

Elbel dodává, že nejvíce se lidé bojí neznámého. A tak může setkání s homosexuální tematikou již v útlém dětství přispět k rozvíjení tolerance. Navíc pomůžete vydat knihu, která v české dětské knižní produkci chybí.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Gay pohádka Princ a princ boří tabu. Dostane šanci i u nás?