Menu
TOPZINE.cz
Zdraví a sex

Gastroskopie a kolonoskopie – vyšetření, která nahánějí strach. Nebojte se jich!

Taťána Kročková

Taťána Kročková

20. 10. 2010

Máte trávící problémy? Ať už uvedete v ordinaci lékaře jakékoli příznaky a projevy svých potíží, první, co vás bude pravděpodobně čekat, v případě, že se nejedná o akutní infekci ale dlouhodobé chronické potíže, je gastroskopické vyšetření. Pokud bude negativní, zcela jistě bude následovat další obávaná lahůdka – kolonoskopie.

Proč se lidé těchto vyšetření bojí? Odpověď je jednoduchá. Nejen, že se jedná o velmi nepříjemný, dokonce i mnohdy bolestivý a na nejvyšší míru ponižující proces, ale také je zde na místě obava z výsledku. Co když mám rakovinu? Co když mi tam něco najdou?

Kolonoskopie? Nikdy! Tam mě nikdo nedostane!

Kolonoskopie je vyšetření střev, které se provádí na specializovaných pracovištích pomocí dlouhé hadice, která se postupně zavádí do konečníku a následně do celého tlustého střeva. Zároveň je možno na monitoru sledovat, jak to vlastně uvnitř vypadá, a pomocí malých, na konci hadice upevněných kleštiček, odebírat vzorky tkáně.

Toto vyšetření se provádí při podezření na zánětlivé nebo nádorové onemocnění tlustého střeva nebo také při jakýchkoli trávících a střevních potížích nejasného původu. Lékař rozhoduje o tom, zda je pro vás vhodné kolonoskopii podstoupit a zároveň vás poučí a připraví.

Příprava je velice nepříjemná, dá se říci, že i nepříjemnější než samotné vyšetření. Je třeba důkladně vyprázdnit střevo. Proto dostanete recept na projímadlo, ze kterého vám bude tak zle, že si to nedovedete představit. Podstatně příjemnější variantou je klystýr, ale dle lékařů při něm nedojde k požadovanému důkladnému vyprázdnění.

Ilustrace: Petra Palcová, Topzine.cz

Den před vyšetřením je možno dát si lehký oběd a poté již nic nejíst až do následujícího dne, kdy vám kolonoskopii provedou. Pít samozřejmě můžete nebo spíše musíte. Pokud vás čeká vyšetření až večer, máte celkem smůlu. Celou dobu budete hladem. Vyprázdnění střev je vhodné provést den před vyšetřením.

Doporučuje se vzít si s sebou někoho, kdo bude řídit auto. Před vyšetřením dostanete totiž oblbující injekci. Je možné toto vyšetření podstoupit i bez injekce. Vydržet se to dá a je to, jak pro lékaře, tak pro pacienta podstatně lepší. Sám může s lékařem spolupracovat a dokonce i celou akci na monitoru sledovat.

Po vyšetření budete mít střevo plné plynů, pomocí kterých je během celého procesu střevo protahováno. Postupně se jich budete zbavovat a pomalu už můžete začít jíst. Začněte ale raději malou dávkou něčeho dietního, aby se vám neudělalo špatně.

Ilustrace: Petra Palcová, Topzine.cz

Zhruba po týdnu, kdy vám lékař sdělí negativní výsledky, si možná budete říkat, k čemu jste tedy museli to mučení podstupovat, ale především budete mít takovou radost, že si pomyslíte, že to mučení stálo za to!

Gastroskopie, obávaný strašák

Gastroskopie se provádí celkem běžně už při jakýchkoli banálních trávících potížích. Vyšetřením jícnu, žaludku a dvanácterníku je možno prokázat žaludeční vředy, přítomnost infekce Helicobacter pylori nebo jakákoli případná zánětlivá ložiska či přednádorové změny.

Vyšetření trvá jen pár minut a i když máte pocit, že trvá nekonečně dlouho, dá se vydržet. V tomto případě se utišující prostředky nepodávají. Velice nepříjemný je dávící reflex, který je však naprosto přirozený.

Pokud se chystáte polykat šlauch, důležité je, abyste 6 hodin před vyšetřením nic nejedli a také nepili! Lékař vám také odebere vzorky. Výsledky by měly být znát do týdne.

Nabízí se otázka, které z těch dvou vyšetření je vlastně horší. Doufejte, že vás nepotká, a pokud přece, nebojte se! Strach je největší nepřítel člověka.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Gastroskopie a kolonoskopie – vyšetření, která nahánějí strach. Nebojte se jich!