Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Gary Burton a Chick Corea na desce, která připomíná jejich 35 let dlouhou spolupráci

Martin Faix

Martin Faix

18. 3. 2011

Obal desky The New Crystal SilenceV souvislosti s blížícím se společným koncertem klavíristy Chicka Corey a vibrafonisty Garyho Burtona v České republice se hodí připomenout jejich poslední vydané album s názvem The New Crystal Silence z roku 2008. Toto výjimečné album představuje nádherné shrnutí mnohaleté spolupráce těchto dvou světově významných jazzových muzikantů.

Obal desky The New Crystal Silence

Obal desky The New Crystal Silence, Zdroj: Universal Music

Na začátek by se hodilo připomenout, že název desky The New Crystal Silence je odvozen od dřívějšího alba Crystal Silence z roku 1972, avšak rozhodně nečekejte nějaký nudný remake. Hned první disk přináší koncert Chicka Corey a Garyho Burtona z australského Sydney, kde s nimi hraje i Sydneyský symfonický orchestr. O aranžmá skladeb pro orchestr se postaral známý britský jazzový saxofonista a skladatel Tim Garland. Tento koncert zahajoval turné, další koncerty již probíhaly v klasickém duetu. Na druhém CD pak nalezneme záznamy z živých vystoupení z jazzových festivalů na Molde Jazz Festival a v Tenerife na Kanárských ostrovech.

Orchestr ozvláštní i La Fiesta

Oba muzikanti jsou již letitými hudebními veterány a jejich mistrnou hráčskou techniku by šlo donekonečna vyzdvihovat mnohými superlativy. Ale právě nejen skvělá technika je to, na čem celé duo stojí. Výjimečná je celá komunikace obou hudebníků, to jak se dokáží navzájem doplňovat a odpovídat si při sólech. Hravost a uvolněnost z obou muzikantů přímo čiší a to je také to, co je na jejich hudbě nádherné.

Deska nám také nabízí zajímavé srovnání hudby s orchestrem a bez něj. Skladbu La Fiesta, která je již dnes hudebním standardem, si tak můžeme poslechnout v monumentální verzi se symfonickým orchestrem, který neskutečně akčním doprovodem doslova vynese píseň do výšin. V druhém, o poznání komornějším a klidnějším podání, nám oba muzikanti opět předvedou neuvěřitelná kouzla při svých sólových výstupech, kdy některé jejich improvizační kousky nás na chvíli odvedou tak daleko od původní melodie, až nás pak udiví, jak plynně se k ní dovedou vrátit a spojit tak ony improvizace opět v jeden úžasný celek.

Různé interpretace skladeb nám umožňují poznat nádhernou tvárnost hudby a obrovské množství možností, jak se dá s již známými skladbami dál pracovat. Příklady z této desky jsou Coreovy skladby No Mystery nebo Señor Mouse, které již mnohokrát předtím představil jak v akustické, tak i elektrické podobě jeho kapely Return to Forever. V podání s Garym Burtonem nám však ukazuje, že to jde opět jinak a také výborně.

The New Crystal Silence svojí lehkostí a hravostí není rozhodně určena jen náročnému posluchači a pro lidi, kteří neznají dosavadní tvorbu dua Corea – Burton, je výbornou volbou, jak ji mohou poznat. Deska je krásně graficky udělána, doplněna fotkami z koncertu a o předmluvu k ní se mimo oba inteprety postaral i americký kytarista Pat Metheny.

Oba muzikanty je také možné vidět na jejich společném koncertě 26. března v Kongresovém centru v Praze, kde určitě zazní většina skladeb, které jsou i na tomto albu.

Chick Corea & Gary Burton – The New Crystal Silence

Vydáno: 2008

Skladby: CD 1 – Duende, Love Castle, Brasilia, Crystal Silence, La Fiesta CD 2 – Bud Powell, Waltz for Debby, Alegria, No Mystery, Senor Mouse, Sweet and Lovely, I Love You Porgy, La Fiesta

Vydalo: Universal Music

Celkový čas: 122:58

Hodnocení: 5*****

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Gary Burton a Chick Corea na desce, která připomíná jejich 35 let dlouhou spolupráci